fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Макрон

Фото МИА

Галант: Израел нема да се приклучи на работната група за намалување на тензиите со Хезболах, предложена од Макрон

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска соопшти дека Израел нема да се приклучи на трилатералната работна група за намалување на тензиите меѓу таа земја и либанската милитантна група Хезболах, ...

Фото: Принтскрин Х

Макрон: Нема да поднесам оставка без разлика на резултатот од француските избори

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека нема да поднесе оставка без разлика на исходот од претстојните парламентарни избори во Франција. Макрон, кој најави распишување парламентарни избори по тешкиот пораз ...

Фото: Принтскрин Х

Макрон смета дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Претседателот Емануел Макрон денеска нагласи дека е убеден дека Французите ќе го направат вистинскиот избор на предвремените избори што ги свика откако неговиот центристички сојуз беше поразен од екстремната десница ...

Емануел Макрон

Макрон повторно одбива да ја исклучи можноста за испраќање западни трупи во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон ги предупреди западните сили да не покажуваат знаци на слабост кон Русија и ја повтори својата позиција дека не треба да се исклучи можноста за испраќање ...

Макрон: Ако Русија победи во војната со Украина, кредибилитетот на Европа ќе се намали на нула

Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди денеска дека ограничувањето на поддршката за Украина во нејзината војна против Русија може да доведе до пораз на Кијив и да го уништи кредибилитетот и ...

Емануел Макрон

Европски лидери се состанаа во Елисејската палата на покана на Макрон, кој повика на поголема поддршка за Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон повика за повеќе оружје и ресурси за Кијив за време на конференцијата во Париз за помош на Украина. На состанокот, што беше организиран за кратко време, ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER