fbpx
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Макрон

Емануел Макрон

Макрон повторно одбива да ја исклучи можноста за испраќање западни трупи во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон ги предупреди западните сили да не покажуваат знаци на слабост кон Русија и ја повтори својата позиција дека не треба да се исклучи можноста за испраќање ...

Макрон: Ако Русија победи во војната со Украина, кредибилитетот на Европа ќе се намали на нула

Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди денеска дека ограничувањето на поддршката за Украина во нејзината војна против Русија може да доведе до пораз на Кијив и да го уништи кредибилитетот и ...

Емануел Макрон

Европски лидери се состанаа во Елисејската палата на покана на Макрон, кој повика на поголема поддршка за Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон повика за повеќе оружје и ресурси за Кијив за време на конференцијата во Париз за помош на Украина. На состанокот, што беше организиран за кратко време, ...

Макрон и Зеленски утре ќе потпишат билатерален договор за безбедност

Претседателите на Франција и Украина, Емануел Макрон и Володимир Зеленски, утре во Париз ќе потпишат билатерален договор за безбедност, соопшти Елисејската палата. „Договорот е дел од заложбата прифатена на состанокот ...

Макрон: Целосно уништување на Хамас може да значи уште десет години војна

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска предупреди дека целта на Израел за „целосно уништување на Хамас“ мора да биде јасно дефинирана, бидејќи во спротивно ќе предизвика уште „десет години“ војна и ...

Емануел Макрон

Франција ќе испрати брод на морнарицата за „поддршка“ на болниците во Газа

Претседателот Емануел Макрон денеска најави дека Франција испраќа брод на морнарицата за поддршка на болниците во Појасот Газа, што се изложени на ризик од колапс под израелското бомбардирање и опсада. ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER