fbpx

Tag: Маричиќ

Бојан Маричиќ, вицепремиер за европски прашања (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

Маричиќ на брифинг со членовите на КОЕЛА во Брисел: Да ја искористиме уникатната шанса за проширувањето на ЕУ

Успешното завршување на скрининг процесот, следните планови во однос на доставувањето на потребните документи за реализација на реформите, стратегијата за Планот за раст што државата во моментов ја развива, како ...

Бојан Маричиќ, вицепремиер за европски прашања (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

(ВИДЕО) Бојан Маричиќ за ЦИВИЛ МЕДИА: Како членка на НАТО, земјата е дел од системите на НАТО за заштита и стратешка комуникација

„Тоа е глобална битка. И затоа е нормално и логично да имаме и помош. Но, пред сè, треба да се базираме на иницијативата на нашите институции. Знаеме дека има добар ...

Маричиќ: Посветеноста кон пензионерите се манифестира преку новите владини мерки со што ќе се овозможи финансиска помош за нив

Посветеноста кон пензионерите се манифестира преку превземањето на нови мерки во Владата со што ќе се овозможи сериозна финансиска помош за овој важен сегмент од населението, истакнал вицепремиерот Бојан Маричиќ ...

Фото: Фејсбук профилот на Маричиќ

Маричиќ: Само прогресивците можат да обезбедат поодржлива, поправедна и побезбедна Европа

„Само прогресивците можат да обезбедат поодржлива, поправедна и побезбедна Европа. Денеска во Малага започна Конгресот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС) на кој дискутиравме за решавање на клучните предизвици со ...

Маричиќ: Со Планот за раст се фокусираме на реформите за повеќе инвестиции и прогрес на земјата

Шефот на делегацијата на Европската Унија во земјава Дејвид Гир денеска во Владата му го врачи Извештајот на Европската комисија за Република Северна Македонија за 2023 година на вицепремиерот за ...

Маричиќ: Застануваме со ромската заедница и ја славиме традицијата на Ромите како дел од мулитикултурното богатство

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во своја објава на Фејсбук упати честитка по повод одбележувањето на 5 ноември, Меѓународниот ден на ромскиот јазик. „Застануваме со ромската заедница и ја ...

Маричиќ: Граѓаните ќе мора да одлучат меѓу иднина во ЕУ или 15 годишна агонија која ќе ги зајакне позициите на Бугарија

Ние знаеме што ќе се случи ако нема уставни измени, тоа ни е познато, тоа значи дека ќе мора граѓаните да одлучат меѓу својата иднина во европските интеграции и завршување ...

Фото: Фејсбук

Маричиќ – Хан: ЕУ работи на создавање погодна средина за нејзино проширување до 2030 година

Европската Унија работи на паралелни реформи во институциите, буџетот и процесите за донесување одлуки, со цел до 2030 година да се создаде погодна средина за нејзино проширување, порача денеска вицепремиерот ...

Фото: СЕП

Маричиќ – Пич: Западен Балкан мора во ЕУ, нема друга опција за трајна стабилност на регионот

Обединетото Кралство продолжува да дава поддршка на ЕУ интеграција на Западен Балкан, со очекување Северна Македонија да го забрза процесот на преговори со ЕУ, истакнал британскиот специјален претставник за Западен ...

Бојан Маричиќ / Фото: МИА

Маричиќ: Охрид ни ги носи Европа и светот кај нас, во европска Македонија

„Нема посоодветно место за разговор на темата за негување на културното наследство, природната убавина и развојот на туризмот од Охрид. Културното наследство и Охрид како скапоцена вредност на земајта ни ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER