fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Мариупол

Руска кампања во окупираниот Донецк: Гласајте за Путин во замена за пакети со храна

Во окупираната област Донецк, на жителите им се ветуваат пакети со храна во замена за поддршка на Путин на изборите. Руските агресори се обидуваат да соберат поддршка за рускиот претседател ...

Фотомонтажа„ Д. Мишев / ЦивилМедиа

Путиновиот „Lebensraum“: Москва планира да насели 300.000 Руси во окупираниот Мариупол

Москва подготви „план за развој“ за окупираниот Мариупол, кој вклучува зголемување на населението за околу 300.000 преку миграција од Русија, објави Националниот центар за отпор на Украина. Москва, наводно, има ...

Фото: Укринформ

Украинските сили погодија касарна на Кадировци во Мариупол, ранетите тајно однесени кон Донецк, бранителите напредуваат јужно од Бахмут

Украинските бранители погодиле касарна на силите на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров во фабрика за челик во Мариупол, изјави Петро Андриушченко, советник на украинскиот градоначалник на Мариупол во објава на Телеграм, ...

Експлозии во близина на непријателските касарни во окупираниот Мелитопол, во Мариупол разнесен автомобил на руски командант

Во привремено окупираниот град Мелитопол во регионот Запорижја, се случија неколку експлозии во близина на непријателските касарни, изјави градоначалникот на Мелитопол Иван Федоров на Телеграм, јавува дописникот на Укринформ. „Ништо ...

И Хитлер го посетил Мариупол, токму таму за првпат сфатил дека ја изгубил војната

Висок официјален претставник на Украина, Антон Герашченко, го спореди рускиот претседател Владимир Путин со нацистичкиот лидер Адолф Хитлер, за време на неговата посета на Мариупол, еден од градовите што беше ...

Фото: Укринформ

Гласни експлозии се слушнале вчера во Мариупол, погодени локации на руските окупатори

Вчера околу 22:00 часот, во Марипул se слушнале три гласни експлозии. Локации на руските окупатори во селото Николске бил пријавени како погодени, пренесува Укринформ. „Вчера околу 22:00 часот, најмалку три ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER