fbpx

Tag: Министерство за правда

Реакција од Министерството за правда на Судскиот совет во однос на судијката Снежана Манев

Министерството за правда изненадено прашува од кои причини по јавно усвоен извештај од ваша страна на 13.03.2023 година, место да  преземате соодветни  мерки, Вие, после толку месеци правите дополнителен извештај ...

Лога: Присуството на седници, без право на глас, не влијае на носењето одлуки на Судскиот совет

Присуството на министерот за правда на седници, без право на глас, не влијае на носењето одлуки и законското работење на Судскиот совет (СС), наведува министерот за правда Кренар Лога во ...

Лога: Не смее да се создаде незаконита пракса, судија што не положил психолошки тест за личност и тест за интегритет, повторно да може да полага

Министерот за правда Кренар Лога испрати писмен допис до Судскиот совет на Република Северна Македонија во кој се бара советот да постапи согласно законските надлежности во врска со мислењето дадено ...

Средба Лога – Ескобар: Претстојната одлука во Собранието треба да биде државничка, во насока на интеграција, а не изолација

Министерот за правда, Кренар Лога денеска се сретна со Габриел Ескобар, заменикот помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан. Како што ...

Фото: Министерство за правда

ЕК со позитивни оцени за новиот Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Европската комисија даде позитивни оцени во скрининг Извештајот за новиот Закон за Академија за судии и јавни обвинители, што неодамна беше усвоен во Собранието, информираат денеска од Министерството за правда. ...

Министерство за правда: Длабоко веруваме дека нашите 10+10 иницијативи не се причина за нервозата на Уставен суд

Министерот за правда Кренар Лога не може да ја сфати нервозата и вокабуларот искористен во реакцијата на почитуваниот Уставен суд. На новинарско прашање одговори дека УВМК има побарано мислење и ...

Аврамовска Мадиќ: Наредната седница на работната група за уставни амандмани ќе се одржи по 7 мај

Работната група за подготовка на уставните амандмани седница наредната седница ќе ја одржи по 7 мај, и самата ќе се произнесе за начинот на работа и роковите, најави денеска заменик-министерката ...

Лога-Агелер: САД се силни поддржувачи на нашиот европски пат и реформите во правосудството

Министерот за правда Кренар Лога оствари средба со амбасадорката на САД во земјава, Н.Е Анџела Агелер на која се разговараше за соработката со САД како стратешки партнер во областите поврзани ...

Министерството за правда и ДКСК ќе соработуваат во борба против корупцијата

Министерот за правда Кренар Лога  денеска оствари средба со претседателката на ДКСК Билјана Ивановска и нејзината заменичка Катица Николовска, соопшти кабинетот на ресорниот министер. На состанокот се разговараше за соработката ...

Петровска: Сѐ што досега Ковачки изнесе во јавноста е тотална невистина

"Мислам дека подлабока позадина од неговиот страв од она што значи модернизација, опремување и напредок на македонската армија, нема. Јас лично немам дилема што се случува во ВМРО-ДПМНЕ и конкретно ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER