fbpx

Tag: Министерство за правда

Министерството за правда и ДКСК ќе соработуваат во борба против корупцијата

Министерот за правда Кренар Лога  денеска оствари средба со претседателката на ДКСК Билјана Ивановска и нејзината заменичка Катица Николовска, соопшти кабинетот на ресорниот министер. На состанокот се разговараше за соработката ...

Петровска: Сѐ што досега Ковачки изнесе во јавноста е тотална невистина

"Мислам дека подлабока позадина од неговиот страв од она што значи модернизација, опремување и напредок на македонската армија, нема. Јас лично немам дилема што се случува во ВМРО-ДПМНЕ и конкретно ...

Фото: миа.мк

Лога: Оставаме простор за ВМРО-ДПМНЕ, работната група за уставните измени ќе се формира до крајот на неделата

Приоритет е Преамбулата во делот на вметнување на помалите заедници во државата, но се размислува и за други потребни измени на Уставот, како што е измената во делот каде министерот ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Разрешен главниот инспектор во косовското министерство за правда за убиството на Дехари; ЕУ нема интерес од втора „Република Српска“; се разгледуваат 15 европски модели за Заедницата

Во Косово е разрешен главниот инспектор во Министерството за правда поради пречекорување на должноста во случајот со контроверзното убиство на Астрит Дехари (еден од најголемите активисти на Ветевендосје) кој почина ...

Министерство за правда се уште чека одговор за екстрадиција на првообвинетите „Монструм“

Кривичниот суд денеска продолжи со судењето на седумте обвинети за случајот „Монструм“. Во судницата биле присутни дел од обвинетите и семејствата на загинатите. Но, како што се изјаснија од Министерството ...

Груевски доби политички азил во Унгарија

„Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил заради политички прогон во Република Македонија. Во барањето за политички ...

Дескоска: Министеството за правда нема надлежност, ниту може да се меша во разрешувањето на судиите

Министеството за правда ниту има надлежност, ниту може да се меша во изборот и разрешувањето на судии, рече министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со ...

Page 2 of 6 1 2 3 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER