fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: мир

Украинската амбасадорка Лариса Дир на конференцијата „Иднината на Западен Балкан по руската агресија врз Украина – што е следно?“ во организација на Тетовскиот универзитет во соработка со Универзитетот Северен Илиноис, Чикаго, 24 јуни 2024 (фото извор: Амбасада на Украина)

Украинската амбасадорка Лариса Дир: Рускиот ултиматум нема никаква врска со логиката, тоа е предаторско продолжение на злосторството на руската агресија врз Украина

Говор на амбасадорката Лариса Дир за време на меѓународната научна конференција „Иднината на Западен Балкан по руската агресија врз Украина – што е следно?“ одржана на 24 јуни, во организација ...

Дмитро Кулеба на Форум Дубровник 2024 (скриншот)

(ВИДЕО) Мирот без правда води до нова војна – Дмитро Кулеба на меѓународниот Форум Дубровник:

„Победата на Украина ќе биде создавање на реалност во која нов руски напад ќе биде невозможен“, изјави министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, на годишниот Форум Дубровник 2024, ...

Али Ахмети, Скендер Реџепи - Зејд, Европски фронт

Ахмети: Кога Русија го загрозува светскиот мир со закана на употреба на нуклеарно оружје, нема како да седиме мирни ние на Западен Балкан

Кога Русија го загрозува светскиот мир со закана за употреба на нуклеарно оружје, Русија прави војна и бомбардира една суверена држава како што е Украина нема како да седиме мирни ...

(ВИДЕО) Фердинанд Никола, експерт за безбедност: Премиерот Курти и претседателот Вучиќ ја имаат крајната одговорност да најдат трајно решение за тензиите меѓу Косово и Србија

Тензиите во северниот дел на Република Косово ескалираа со насилен напад врз косовската полиција, од маскирани и добро вооружени српски екстремисти на 24 септември. Косовскиот премиер Албин Курти ја обвини ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Еднодневна „мала војна“ во Косово: Густ сообраќај од дезинформации и пропаганда

ЏАБИР ДЕРАЛА Извештаите, толкувањата и коментарите околу „малата војна“ во Бањска, Звечани, на експлозивниот север во Косово на 24 септември, се движат со брзина на светлината меѓу фактите и фантастичното. ...

Путиновата последна војна

ЏАБИР ДЕРАЛА Невозможно е да се говори за мир во светот денес надвор од заканата од рускиот рашизам и воената агресија против Украина, враќањето на Железната завеса и целосното загрозување ...

Дерала: Во услови на брутална, геноцидна војна на европско тло, наша обврска е да се бориме против војната

„Во услови на брутална, геноцидна војна на европско тло, во услови на руска агресија, против независна, мирољубива, демократска Украина, ние не можеме да зборуваме за мир, а да не кажеме ...

Мурал од Бенкси

ЦИВИЛ на Меѓународниот ден на мирот: Мирот во светот ќе добие шанса кога Русија целосно ќе замине и ќе одговара за геноцидната војна против Украина

Втора година по ред, во услови на брутална и геноцидна руска воена агресија против независна, демократска и мирољубива Украина, се одбележува Меѓународниот ден на мирот. Темата на Обединетите Нации оваа ...

Седиште на ВМРО-ДПМНЕ (фото Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

24 ЧАСА: Раздор во ВМРО-ДПМНЕ; Петровска предупреди – дезинформациите се безбедносен проблем; Зеленски ја посочи Русија за перманентна закана против мирот

ТЕМА НА ДЕНОТ ВМРО-ДПМНЕ меѓу Мицкоски и Груевски Преписките помеѓу Мицкоски и Груевски на социјалните мрежи кулминираат дотаму што силно се разнишани темелите на партијата. Актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER