fbpx
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Митрески

Пред пратениците предлог дополнување на Закон со кој се регулира коефициентот за исплата на плати во високообразовните установи

На денешната собраниска седница пред пратениците ќе се најде предлог дополнување на Законот за високо образование со кој ќе се воедначи платата на вработените во јавните високообразовни установи, која се ...

Средби на претседателот на Собранието во рамки на посетата на Украина

Претседателот на Собранието Јован Митрески, кој престојуваше во Украина по повод двегодишнината од руската агресија, остварил средби со неколку државници, соопшти собраниската прес-служба. Вчера во Кијив, Митрески остварил средба со ...

Фото: МИА архива

Митрески ги распиша овогодинешните претседателски и парламентарни избори

Во попладневните часови претседателот на Собранието Јован Митрески ги распиша претседателските и парламентарните избори 2024. Првиот круг од претседателските избори се закажани на 24 април, додека вториот круг ќе се ...

Фото: МИА архива

Митрески денеска ќе ги распише претседателските и парламентарните избори 2024

Претседателот на Собранието Јован Митрески се очекува денеска попладне да ги распише претседателските и парламентарните избори 2024, објави МИА. Седмите претседателски избори, според политичкиот договор, треба да се одржат на ...

Фото: МИА архива

Митрески: Владејачкото мнозинство е стабилно, шест пратеници на АА ја поддржуваат владејачката коалиција

Владејачкото мнозинство е стабилно, а тоа се виде и на гласањето за разрешување на министрите од Алијанса за Албанците, изјави претседателот на Собранието Јован Митрески во интервју за МИА. -Да. ...

Фото: МИА архива

Митрески: Да се преземат итни чекори за надминување на проблемот со возачките дозволи

Собранието да преземе итни чекори со цел да се надмине состојбата која произлезе од примената на Преспанскиот договор, односно проблемот кој се појави со возачките дозволи, побара претседателот на Парламентот ...

Фото: Собрание на РСМ

Митрески – Стефанчук: Реафирмирана поддршката и солидарноста на Северна Македонија кон Украина

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Јован Митрески, денеска имаше онлајн средба со претседателот на Врховната Рада на Украина, Руслан Стефанчук, на која беше реафирмирана и поздравена решителната поддршка ...

Митрески: Друга алтернатива освен европската немаме, верувам дека граѓаните ќе одберат иднина која е европска, која обезбедува подобра егзистенција

„Секако анализи се прават и има разговори, нема моментално никаква одлука како ќе се спроведе тоа на изборите, затоа што сеуште се прават анализите. Очекувам дека граѓаните ќе одберат иднина ...

Митрески: ВМРО-ДПМНЕ да одговори дали дава писмени гаранции по амбасади дека ќе поддржи уставни измени после избори

ВМРО-ДПМНЕ велеше дека имало незадоволни пратеници од СДСМ кои нема да гласаат за Владата и уставните измени, но тоа е исто како да кажат дека тие имаат 61 пратеник и ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER