fbpx
Победничката фотографија на Јулија Кочетова. Фото: Инстаграм
Фото: миа.мк
Фото: Укринформ
Фото: Х
Џелал Хоџиќ
Фото: ОЦ Медиа

Tag: млади

Информација или манипулација: Новата опасност која ги демне младите

МАРИЈА ТОДОРОВСКА УНИЦИЕФ изрази загриженост поради тоа што голем дел од децата ќе пораснат во дигитална ера, презаситена со дезинформации. Доаѓаат генерации кои нема да веруваат во ништо. Тие ќе ...

Панел-дискусија за вклучување на медиумската писменост во основното образование

Панел-дискусија „Вклучување на медиумската писменост во основното образование – искуства и предизвици“ ќе се одржи денеска во Скопје. На панел-дискусијата ќе се обратат министерот за образование и наука Јетон Шаќири ...

Дебата „Младите се во ЕУ“ на ИДУЕП

Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи (ИДУЕП) денеска во Скопје организира дебата насловена „Младите се во ЕУ“ како дел од иницијативата „Македонскиот евроинтеграциски пат - Градење на партнерства и ...

Средба Зечевиќ – Дрекслер: Битката за ЕУ е битка за младите македонски генерации

Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ денеска се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Петра Дрекслер во седиштето на партијата. Се разговараше за актуелната политичка состојба во земјава, процесот ...

Ефтимова од Еразмус плус: Ние сме тие кои велиме ДА за европското семејство

Императив за повеќето млади луѓе е европско семејство и неговите предности, истакна Благица Ефтимова, проектен координатор за Еразмус плус мобилност во интервју за Трн. https://youtu.be/JOxIIDwHcuM „Ние сме тие што треба ...

СДСМ: Време е за глас за ЕУ, за повеќе можности за младите

СДСМ во изминатите години низ одговорен, инклузивен процес реализиараше низа мерки што значат подобар живот за младите, стои во партиското соопштение. Успеавме да ја намалиме драстрично младинската невработеност, преку Гаранцијата ...

Фото: UN

Човештвото зависи од безграничната енергија, идеите и придонесите на младите насекаде

Во 1999 година, Генералното собрание на Обединетите нации ја одобри препораката на Светската конференција на министри за млади (Лисабон, 8-12 август 1998 година) 12 август да биде прогласен за Меѓународен ...

Тренчевска: Младите се нашиот приоритет, а нивниот успех – наша цел

Младите се нашиот приоритет, а нивниот успех - наша цел, истакна министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска. Таа заедно со директорката на Европската младинска фондација на Советот на ...

Министерка за одбрана, Славјанка Петровска, денеска во Брисел непосредно пред почетокот на состанокот на Северноатлантскиот совет на ниво министри за одбрана/Фото: Министерство за одбрана

Петровска до младите: Вие сте нашата иднина, бидете активни и вклучени во гео-политичкиот дијалог

Министерка за одбрана, Славјанка Петровска, денеска во Брисел непосредно пред почетокот на состанокот на Северноатлантскиот совет на ниво министри за одбрана, се сретна со група на студенти од Северна Македонија ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER