fbpx
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата
Фото: МИА архива

Tag: МПМ

Штрајк во „Утрински весник“ и „Дневник“: 15 дена рок за менаџментот на МПМ да исплати плати!

Синдикалните организации на дневните весници „Дневник“ и „Утрински весник“ му испратија известување на менаџментот на „Медиа Принт Македонија“ дека отпочнуваат со штрајк и им дадоа рок од 15 дена да ...

Весниците во МПМ без плата за вработените!

Во знак на револт поради сé уште неисплатената плата за декември, вработените во издавачката компанија „Медиа принт Македонија“, од трите дневни весници, „Утрински весник“, „Дневник“ и „Вест“, денеска излегоа пред објектот, ...

ССНМ: Медиумската заедница да се солидаризира со дописниците на МПМ!

Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) им нуди правна помош на новинарите-дописници, на кои медиумската компанија „Медиа Принт Македонија“ им должи исплата на хонорари од јули годинава. Синдикатот воедно ...

Се уриваат бастионите на македонското новинарство!

Лицемерието на власта, притисоците, сценаријата за уништување на сé што во себе го носи семето на објективното, точно, вистинито и балансирано информирање на јавноста, ми е одамна познато. Пишува: Моника Талеска ...

Гаснењето на „Утрински весник“ е атак врз независното информирање во пресрет на изборите

ЦИВИЛ - Центар за слобода изразува сериозна загриженост по информацијата дека медиумската компанија Медиа Принт Македонија (МПМ), која важи за блиска до власта, носи одлука за редуцирање на кадрите во ...

Page 3 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER