fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: МПЦ-ОА

Фото; Скриншот YouTube

Контраспин: Окови, линч и тоталитаризам има само во перцепцијата на епископот Јаков Стобиски

Колку и да прозвучува неверојатно едно црковно лице пред верниците да говори невистини и да подбуцнува, сепак епископот Јаков Стобиски го прави токму тоа – употребува тешки квалификации, провоцира и ...

Од автокефалност до руски клон

МАРЈАН НИКОЛОВСКИ Специјално за ЦИВИЛ Медиа Веќе сè е толку провидно, што  и слепиот може да види, и глупиот да осознае и наивниот да се пробуди.  Една година по руската ...

Митрополит Тимотеј: Го очекуваме доаѓањето на Вселенскиот Патријарх и доделувањето на Томосот

Утрово со празничната Литургија во чест на светиот Партениј Лампсакиски, во Бигорската Обител чиноначалствуваше Митрополитот на Имврос и Тенедос г. Кирил, во сослужение со Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј и епископот ...

МПЦ-ОА го пречека задоцнетиот руски воз полн со бајки за мали деца

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Зошто Македонската православна црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) го прими митрополитот Антониј, свештеник од највисокиот круг архијереи на Руската православна црква (РПЦ), најблизок соработник задолжен за меѓународните односи ...

Свети Климент Охридски, прв словенски епископ – проповедник, мисионер, првосвештеник и космополит

Македонската православна црква – Охридска Архиепископија денеска го чествува денот на својот патрон, првиот словенски епископ, Свети Климент Охридски – Чудотворец. Се претпоставува дека се родил во периодот од 830 ...

Историската комисија не расправа за црковното прашање, реагира македонскиот тим, на иста линија и премиерот

Откако по минатонеделниот состанок на македонско-бугарската Комисија за историски прашања, на кој, како што посочија во петокот нејзините копретседавачи, македонскиот Драги Ѓоргиев и бугарскиот Ангел Димитров се разговарало за Охридската ...

Вселенскиот патријарх Вартоломеј и бугарскиот Неофит ќе разговараат за МПЦ-ОА

Одлуката на Бугарската православна црква да се ангажира за застапување пред помесните православни цркви за воспоставување на канонскиот статус на Македонската православна црква се очекува да биде тема на разговор ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER