fbpx
Фото: Ројтерс
Амбасадорката на Украина, Лариса Дир
Американскиот претседател, Џо Бајден (Wikimedia Commons)

Tag: напад

Фото: Ројтерс

Израелскиот Нетанјаху вети победа по нападите на Иран, расте стравот од поширок конфликт

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска вети дека неговата земја ќе постигне победа откако војската соопшти дека ги соборила речиси сите над 300 беспилотни летала и проектили лансирани од Иран во ...

Иран се закани: Ако некоја земја дозволи Израел да нападне од нејзина територија, ние ќе одговориме

Иранскиот министер за одбрана Мохамад Реза Аштиани упати строго предупредување до секоја земја што ќе дозволи Израел да го користи нејзиниот воздушен простор или територија за да го нападне Иран, ...

Иран лансираше над 100 беспилотни летала кон Израел

Израелските медиуми објавија дека Иран вечерва лансирал беспилотни летала кон Израел. Тоа го потврди и портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари. Во јавното обраќање тој ги предупреди граѓаните кога ...

Фото/ Wikipedia commons

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го осуди вчерашниот израелски напад врз зградата на иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск, повикувајќи ги „сите засегнати страни да покажат максимална ...

Путин без ни малку емпатија – се уште јавно не им оддал почит на жртвите од нападот во Москва

Повеќе од една недела откако вооружени напаѓачи упаднаа во концертната сала „Крокус сити хол“ во Москва, при што загинаа 144 луѓе а повредени се стотици други, Путин се уште јавно ...

Руски ракетен напад уништи дел од зградата на Кијивската академија за применети уметности

Руски ракетен напад врз Кијив уништи дел од зградата на Државната академија за декоративни и применети уметности и дизајн „Михаило Бојчук“, објавија украинските медиуми, повикувајќи се на Министерство за култура ...

Руската армија изврши напад врз значаен инфраструктурен објект во регионот Лвив

Руската армија изутрината по втор пат изврши напад врз значаен инфраструктурен објект во регионот Лвив,  соопшти шефот на регионалната воена управа на Лвив Максим Козицки на Телеграм, пренесува Укринформ. За ...

Во терористичкиот напад во концертна сала во Москва загинаа 40 лица, повеќе од 100 се повредени, потврди гувернерот на московскиот регион

Во терористичкиот напад во Крокус загинаа 40 лица, повеќе од 100 се повредени, потврди Андреј Воробјов, гувернерот на московскиот регион и изрази сочувство до семејствата на жртвите. Тој информира дека ...

Напад во концертна сала во Москва. Фото: скриншот

Пукање во концертна сала во Мосва, најмалку десетина луѓе се убиени, а многу повеќе се ранети

Најмалку десетина луѓе се убиени, а многу повеќе се ранети според неофицијални извештаи во најтешкиот терористички напад во Русија во последните години, кога вооружени лица отвориле оган и активирале експлозив ...

Page 1 of 15 1 2 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER