fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: напади

Кој е виновен?

СЛАВОЈ ЖИЖЕК Реакциите по нападите на Хамас на 7 октомври, се необично ригидни, штом се спомне потребата за разбирање на околностите во кои се случија – израелската окупација на Западниот ...

Жестока расправија меѓу шефот на израелската дипломатија и шефот на ОН: Во кој свет живеете вие?

Министерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, денеска изјави дека нема да се сретне со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, откако шефот на ОН го критикуваше израелското ...

Нападнат конвој со палестински цивили во северниот дел на Газа, меѓу загинатите има и деца

Во северниот дел на Газа е нападнат конвој со палестински цивили, откако Израел им порача на жителите да ја напуштат областа. Според првите извештаи меѓу убиените има и деца. Би-Би-Си ...

Хамас: Ако нападите не престанат, ќе ги убиеме киднапираните Израелци еден по еден

Бригадите ал-Касам, вооруженото крило на Хамас, најави дека ќе почне да убива заробени цивили доколку Израел продолжи да ги бомбардира цивилните домови во Газа, пишува Гардијан. Портпаролот на Бригадите, Абу ...

Јапонија не може да потврди дали се протечени информации поврзани со нејзината безбедност

Јапонија не може да потврди дали се протечени информации поврзани со нејзината безбедност, изјави денеска портпаролот на јапонската Влада како одговор на прашање за извештајот на Вашингтон пост дека кинески ...

Зеленски: Русија може да остане без бродови доколку продолжи да ги напаѓа украинските пристаништа

Руската Федерација ќе остане без бродови до крајот на војната доколку продолжи да ги напаѓа украинските пристаништа, изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за латиноамериканските медиуми, пренесува Укринформ. ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER