fbpx

Tag: напади

Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху најави продолжување на нападите врз Газа со „зголемена сила“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху одржа прес-конференција на која вети дека ќе ја продолжи копнената офанзива „со сè поголема сила“, велејќи дека тоа е единствениот начин да се постигне целта на ...

Бројот на загинати во Газа се зголемува по завршувањето на примирјето, сирени за тревога во јужен Израел

По еднонеделното примирје, Израел денеска изврши нови напади врз Појасот Газа. Министерството за здравство во Газа, кое го предводи Хамас, соопшти дека речиси 200 Палестинци се убиени од прекинот на ...

ОН за пораст на омразата по нападот на Хамас: И Евреите и муслиманите велат дека не се безбедни

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Туерк денеска изрази жалење за „значителното зголемување на омразата“ во светот по нападите на Хамас на 7 октомври. Туерк во изјавата рече ...

Лариса Дир: Руските агресори „честитаат“- трет час има воздушна тревога низ Украина

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен и украинскиот претседател Володимир Зеленски им честитаа на украинските железничари кои евакуираа милиони Украинци за време на руската војна од големи размери, ...

Кој е виновен?

СЛАВОЈ ЖИЖЕК Реакциите по нападите на Хамас на 7 октомври, се необично ригидни, штом се спомне потребата за разбирање на околностите во кои се случија – израелската окупација на Западниот ...

Жестока расправија меѓу шефот на израелската дипломатија и шефот на ОН: Во кој свет живеете вие?

Министерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, денеска изјави дека нема да се сретне со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, откако шефот на ОН го критикуваше израелското ...

Нападнат конвој со палестински цивили во северниот дел на Газа, меѓу загинатите има и деца

Во северниот дел на Газа е нападнат конвој со палестински цивили, откако Израел им порача на жителите да ја напуштат областа. Според првите извештаи меѓу убиените има и деца. Би-Би-Си ...

Хамас: Ако нападите не престанат, ќе ги убиеме киднапираните Израелци еден по еден

Бригадите ал-Касам, вооруженото крило на Хамас, најави дека ќе почне да убива заробени цивили доколку Израел продолжи да ги бомбардира цивилните домови во Газа, пишува Гардијан. Портпаролот на Бригадите, Абу ...

Јапонија не може да потврди дали се протечени информации поврзани со нејзината безбедност

Јапонија не може да потврди дали се протечени информации поврзани со нејзината безбедност, изјави денеска портпаролот на јапонската Влада како одговор на прашање за извештајот на Вашингтон пост дека кинески ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER