fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Tag: напади

Над 600 убиени цивили од почетокот на офанзивата на сириските провладини сили во Источна Гута

Најмалку 600 цивили се убиени од почетокот на офанзивата на сириските владини сили во Источна Гута на 18 февруари, јави АФП, повикувајќи се на Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. ...

Сириските бунтовници тврдат дека во напад на владините сили загинале 23 цивили

Сириски бунтовнички организации обвинија дека 23 цивили, меѓу кои и четири деца, биле убиени во денешните воздушни напади на владините сили врз преградието на Дамаск, Источна Гута. Источна Гута е едно од ...

ЗНМ: Институциите не ги казнуваат насилниците што напаѓаат новинари

„Покрај недостигот на безбедност во работата, новинарите во Македонија работат под исклучително лоши економски услови. Тие имаат мали и нередовни плати, а немаат ниту договори за трајно вработување кое негативно ...

„Слободен печат“ – мета на напади на српскиот весник „Информер“!

Редакцијата „Слободен печат“ се обрати до новинарските здруженија и меѓународните дипломатски претставништва во Скопје, со повик за поддршка за слободното известување и за уредувачката автономија, со тврдење дека весникот бил ...

Трамп против медиумите: Администрацијата работи многу макотрпно, но погрешно е интерпретирана во јавноста!

Претседателот на САД, Доналд Трамп, одржа маратонска самостојна прес-конференција, која траеше 80 минути. Ваквата постапка ја оправда преку напад на американските медиуми, обвинувајќи ги дека шират невистини и манипулации за ...

Младински организации од Европа ги осудуваат нападите врз цивилното општество во Македонија!

Европскиот младински форум (EYF) и Млади европски федералисти (JEF) најостро ги осудуваат нападите врз граѓанското општество во Македонија, особено врз младинските организации, вклучувајќи ги и ЈЕФ Македонија. Тие порачуваат дека ...

Насилството, попречувањето и ароганцијата – секојдневие на македонските новинари!

На 2 Ноември, Меѓународниот ден за ставање на крај на неказнивоста на злосторствата и насилството над новинарите, не можеме а да не констатираме, дека една од најголемите жртви, сите овие ...

Page 5 of 5 1 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER