fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: напади

Лажна тревога за нови напади

Сириската протвоивоздушна одбрана дејствувала во текот на минатата ноќ врз основа на лажна тревога за нови воздушни напади врз Сирија, јавија денеска сириските медиуми. Неименуван извор во сириската армија соопшти ...

Нема жртви при нападите на САД, Британија и Франција врз Сирија

Нема цивилни, ниту воени жртви во нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава во Сирија врз цели на силите лојални на претседателот Башар ал-Асад. Според прелиминарните ...

Москва: Нападите во Сирија извршени во момент кога имаше шанса за мир

САД и нивните сојузници извршија воен напад врз Сирија точно во момент кога земјата доби шанса за мирна иднина, оцени портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Според ...

Над 600 убиени цивили од почетокот на офанзивата на сириските провладини сили во Источна Гута

Најмалку 600 цивили се убиени од почетокот на офанзивата на сириските владини сили во Источна Гута на 18 февруари, јави АФП, повикувајќи се на Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. ...

Сириските бунтовници тврдат дека во напад на владините сили загинале 23 цивили

Сириски бунтовнички организации обвинија дека 23 цивили, меѓу кои и четири деца, биле убиени во денешните воздушни напади на владините сили врз преградието на Дамаск, Источна Гута. Источна Гута е едно од ...

ЗНМ: Институциите не ги казнуваат насилниците што напаѓаат новинари

„Покрај недостигот на безбедност во работата, новинарите во Македонија работат под исклучително лоши економски услови. Тие имаат мали и нередовни плати, а немаат ниту договори за трајно вработување кое негативно ...

„Слободен печат“ – мета на напади на српскиот весник „Информер“!

Редакцијата „Слободен печат“ се обрати до новинарските здруженија и меѓународните дипломатски претставништва во Скопје, со повик за поддршка за слободното известување и за уредувачката автономија, со тврдење дека весникот бил ...

Трамп против медиумите: Администрацијата работи многу макотрпно, но погрешно е интерпретирана во јавноста!

Претседателот на САД, Доналд Трамп, одржа маратонска самостојна прес-конференција, која траеше 80 минути. Ваквата постапка ја оправда преку напад на американските медиуми, обвинувајќи ги дека шират невистини и манипулации за ...

Page 4 of 5 1 3 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER