fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: онкологија

Фото: МИА

Пациентите од Клиниката за онкологија и вечерва протестираа пред ЈО

 Протест за случајот со Клиниката за онкологија се одржа и денеска пред Јавното обвинителство во Скопје. Засегнати пациенти со истите барања, пред зградата на обвинителството порачаа дека сакаат истрагата да ...

ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ

Обвинителството обезбеди обемен доказен материјал за Онкологија, во тек се распити на 20 пациенти

До овој момент од Клиниката за радиотерапија и онкологија е обезбеден обемен доказен материјал и документација која веќе е предмет на анализа. Дополнително, во тек се распити и на 20-тина ...

Втор протест пред Влада поради случајот со Клиниката за онкологија

Протест поради случајот со Клиниката за онкологија се одржува вечерва пред Владата. Предвидено е учесниците на протестот да продолжат до „Рекорд“, па од плоштад „Македонија“, да стигнат до Основното јавно ...

ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ

ЈО: Тројца онколошки пациенти ќе имаат директен увид во целата постапка за случајот „Онкологија“

Надлежниот јавен обвинител денеска бил телефонски контактиран од 10-тина граѓани кои сакаат со свои сознанија да и помогнат на постапката за случајот „Онкологија“, соопшти Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ...

Случај „Онкологија“: Левица и ВМРО-ДПМНЕ ги киднапираа тагата и револтот на граѓаните од грозниот коруптивен скандал

Протестот за случајот „Онкологија“ почна да се злоупотребува уште пред да се одржи, за на крај да се узурпира и радикално манипулира добрата волја на граѓаните и граѓанките што протестираа ...

(ВИДЕО) Д-р Нино Васев обвинет за случај од 2019 година за починат пациент кој не бил навремено лекуван на Онкологија

Поранешниот директор на Клиниката за онкологија доктор Нино Васев, денеска немаше коментар за состојбите на клиниката, каде во петокот истражните органи направија претрес и ги запленија медицинските истории на илјадници ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

БЕСЧУВСТВИТЕЛНИ И ВУЛГАРНИ ПОЛИТИЧКИ МОНСТРУМИ: Киднапирање на еден протест

ЏАБИР ДЕРАЛА Релативно долгиот одмор и отсуство од политичката сцена, не ѝ помогна на ултрадесничарската лумпен партија со лажно име (левица) да ја подобри својата ментална состојба. Исто беше и ...

Леана Тачи: Срамно и профитерски е да собирате партиски поени на ваков протест

Пејачката и активистка Леана Тачи вечерва на својот фејсбук-профил упати критика поради злоупотребата на протестот за скандалот со кражбата на лекови на Клиниката за Онкологија од страна на опозицијата, која ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER