fbpx
Фото: МИА архива
Меморијален центар Поточари - Сребреница
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива

Tag: онкологија

24 ЧАСА: ЈО отвори истрага за случајот Онкологија; од 56 иницијативи за покренување постапка за крвично гонење, ниту една процесуирана, велат од ДКСК; што е дезинформација-едукативно видео на ЦИВИЛ

ВЕСТ НА ДЕНОТ Јавното обвинителство отвори истрага за случајот со Онкологија и побара мерки за претпазливост за поранешниот директорот на Клиниката за радиотерапија и онкологија, Нино Васев, кој се сомничи ...

Обвинителството отвори истрага за случајот Онкологија, побарани мерки за претпазливост за Васев и Нухи

Јавното обвинителство отвори истрага за случајот со Онкологија и побара мерки за претпазливост за поранешниот директорот на Клиниката за радиотерапија и онкологија, Нино Васев, кој се сомничи за седум кривични ...

Клисарова и Матоши: Приведени поранешниот директор и двајца вработени во Онкологија, Клиниката функционира без проблеми

Поранешниот директор на Клиника за онкологија и радиотерапија и двајца вработени, од кои една медицинска сестра се приведени денеска во врска со скандалот на Онкологија, кој минатата година ја разбранува ...

Фото: МИА

Сотирова Бухова: Предлог заклучоците на Анкетната комисија за Онкологија се неиздржани и се политички реваншизам

Поранешната директорка на Државен санитарен и здравствен инспекторат Ирина Сотирова Бухова преку пишан допис до медиумите реагира на предлог заклучоците за нејзина политичка одговорност на собраниската Анкетна комисија за случајот ...

Фото: МИА

Продолжува седницата на Анкетната комисија за Онкологија

Во Собранието денеска продолжува со работа Анкетната комисија за скандалот во ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија. Ќе се сослушуваат сведоци и експерти, и ќе се разгледуваат акти и ...

JO: Изнесените информации во врска со предистрагата за Oнкологија се погрешни и можат да предизвикаат вознемирување на јавноста

Информациите изнесени  денеска во врска со предистрагата за Клиниката за онкологија се погрешни и можат да предизвикаат вознемирување на јавноста, реагира државното Јавно обвинителство во допис до медиумите. Како што ...

Спасовски за случајот Онкологија: Вештачењата треба да ги покажат сите факти и на основа на доказите ќе се носи одлука во ЈО

„Јас на дебатата во Собрание односно на надзорната расправа кажав дека материјалите коишто се одземени, дали се тоа електронски уреди, медицинска документација, во моментот се наоѓаат на вештачење. Вештачењата треба ...

Коциќ: Сакаме да видиме дали, кога и од чија страна биле направени евентуални злоупотреби на онкологија

Пратеникот од СДСМ Ненад Коциќ денеска изјави дека тој и неговата пратеничка група се најзаинтересирани да видат дали, кога и од чија страна биле направени евентуални злоупотреби со терапија на ...

На Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија почна подготовката за поставување на новиот аксцелератор

На Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија (УКРО) ќе се инсталира линеарен аксцелератор за потребите на онколошките пациенти. На клиниката денеска почна деинсталацијата на постојниот систем за радиотерапија, односно линеарниот ...

24 ЧАСА: Пендаровски и државниот врв со учество на Генералното собрание на ОН; според Меџити, случајот „Онкологија“ се злоупотребува; засилена руска пропаганда во македонските медиуми

ВЕСТ НА ДЕНОТ Пендаровски и државниот врв работно во САД Државна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски од денеска до 22 септември ќе учествува на 78. сесија на Генералното собрание ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER