fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: Османи

Османи: Универзална човекова должност е да се осуди која било форма на геноцид

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека е изненаден од реакциите по објавата дека Република Северна Македонија е меѓу 17 држави кои ја коспонзорираа Резолуцијата на Обединетите нации за ...

МНР. Фото: Ангел Ангеловски

МНР формира Кризен штаб за извлекување македонски граѓани по нападите на Иран врз Иразел

По синоќешните напади на Иран врз Израел министерот за надворешни работи Бујар Османи донел одлука за формирање Кризен штаб чија примарна задача е да организира извлекување на македонските државјани од ...

Османи: Дел од фабрика на лажни вести во ВМРО-ДПМНЕ е дека постои документ од ЕК потпишан од 25 членки за важење на старите документи

Министерот за надворешни работи и кандидат за претседател на државата на Европскиот фронт Бујар Османи денеска ги демантираше и ги оцени како лажни вести обвинувањата од опозицијата дека наводно скрил ...

Османи: Многу скоро Косово ќе седне во НАТО покрај своите пријатели и ќе им се оддолжи

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на 25-годишнината од почетокот на интервенцијата на НАТО против воените и полициските сили на тогашна Југославија, им се заблагодари на земјите од Алијансата што „не ...

Фото: МИА

Османи: Резолуцијата на Сенатот на САД поддршка за нашето членство во ЕУ, но и порака до политичките фактори кои заговараат алтернатива на ЕУ

Резолуцијата на Сенатот на САД со која се реафирмира поддршката за отворање на првиот преговарачки кластер на Европската унија со Северна Македонија, без дополнителни билатерални услови, ќе значи охрабрување на ...

Зградата на МНР во боите на украинското знаме во пресрет на втората годишнина од руската агресија

Министерството за надворешни работи во боите на украинското знаме во пресрет на втората годишнина од руската воена агресија врз Украина, објави на Фејсбук министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Тој ...

Ахмети го предложи Османи за претседателски кандидат, побара и промена на Уставот

Бујар Османи и официјално ќе биде претседателскиот кандидат на ДУИ за шеф на државата, соопшти лидерот на ДУИ Али Ахмети во видеообраќање преку Фејсбук Тој најави дека претстојните двојни избори ...

Тошковски - Османи

Тошковски тврди – добил абер од ЕУ дека ќе важат пасошите со старото име, а според Османи, техничкиот министер за внатрешни погрешно интерпретира и врши јавен притисок

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска изјави дека министерот за внатрешни работи Панче Тошковски погрешно го интерпретира ставот на Европската комисија за тоа дали во ЕУ ќе се признаваат пасошите ...

Нема официјален допис од ЕУ за патување со стариот пасош, секоја држава самостојно одлучува како ќе се однесува

До Министерството за надворешни работи нема официјален допис од Европската Унија дека ќе дозволуваат влез со пасоши кои го содржат старото државно име. Земјите членки сами одлучуваат како ќе се ...

Page 1 of 21 1 2 21

CIVIL MEDIA NEWSLETTER