fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: парламентарно мнозинство

Законски измени: Крај на огромните камати и драстично намалување на трошоците за брзи кредити

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ денеска ги усвои измените на Законот за облигациони односи, како и Законот за извршување со кои повеќе нема да може каматата да биде повисока од ...

Артан Груби на настан на ЦИВИЛ. Извор: Архива на Цивил Медиа

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на ...

Богоев: Сè уште не е затворен процесот на проширување на мнозинството, секоја партија или пратеники може да се приклучи

„Зголеменото и стабилизирано мнозинство ќе може поедноставно да гласа закони за подобар живот на граѓаните. Сепак, процесот на проширување се уште не е затворен. Ја користам оваа прилика да кажам ...

Ковачевски: Парламентарното мнозинство ќе биде поголемо од тоа што е денес

Во СДСМ има чесни структури. Пратениците на СДСМ се членови по функција на Централниот одбор и нивниот глас вреди исти колку што вреди гласот на претседателот на партијата и секој од нив го кажува своето мислење. Сите одлуки ...

Заев: Нема потреба од предвремени избори, ќе се зголемува парламентарното мнозинство

Премиерот Зоран Заев денеска ја поздрави одлуката на опозицијата повторно да се вклучи во работата на Парламентот. Според него, така ќе има функционална демократија и тоа е минимум нешто што ...

Димитриевски: Одбраната на државата, 12 години беше на дното во општеството!

Експертот за одбрана, Максим Димитриевски, пратеник и претседател на Комисијата за одбрана во СДСМ, по повод јубилејoт-25 години од формирање на АРМ, им порачува на припадниците на Армијата, но и ...

Video-kolumnë: d-r Saso Ordanoski

Орданоски: Сценариото на ВМРО-ДПМНЕ и Груевски е да дојде до инцидент!

Политичкиот аналитичар и експерт на ЦИВИЛ - Центар за слобода, д-р Сашо Орданоски во интервју за ЦИВИЛ Медиа, оценува дека ВМРО-ДПМНЕ и лидерот Никола Груевски целата постизборна рашомонијада одбиваат да ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER