fbpx

Tag: партија

Титлување на атеизмот

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Ако кон животот на нашето население се погледне од аспект на историските собитија во последните 200 години, откако е лансирана тезата за одвојување на црквата од државата, би ...

Војо Маневски

Развејување

ВОЈО МАНЕВСКИ Зимскиве утра сѐ повеќе се облечени во магловита облека. Облеката од магла е нормална за веќе студените утра, ама магловитата облека е резултат на човечките активности во односите ...

Добро утро со Орданоски

Мажоретките на ВМРО-ДПМНЕ

пишува: Сашо Орданоски Човек да не поверува, но раководството на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го соопшти ставот на партијата во врска со закажаниот референдум. А ставот е: дека идниот понеделник партијата ...

Живот за сите, нели?

Шефицата на набљудувачката мисијата на ОДИХР, амбасадорката Одри Гловер, во манир својствен на британската дипломатија, ги презентираше прелиминарните заклучоци од мониторингот на локалните избори. Ги лоцираше проблемите точно, сепак, без ...

МВРО го репризира 24 декември, само без ќотек!

Циркусот кој го приредуваат деновиве пратениците на ВМРО–ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија,  обидувајќи се со меѓусебни реплики и контра–реплики да го попречат нормалниот тек на конститутивната седница која започна ...

Политичка злоупотреба на малолетници и во Македонски Брод!

На митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Македонски Брод одржан на 26-ти ноември, со партиски обележја, транспаренти и знамиња се забележани двајца малолетници, кои, според граѓанскиот новинар, биле ангажирани и за други ...

Сонцето од Вергина го „покри“ Домот на културата во Делчево

Според набљудувачот на ЦИВИЛ-Центар за слобода, на зградата на Домот на културата во Делчево, во која се сместени и Локалната самоуправа и градската бибилиотека, вчера било поставено огромно знаме со ...

Орданоски: Нема оправање на овој тип држава

Политичкиот аналитичар д-р Сашо Орданоски, во рамките на редовните видео-анализи при проектот на ЦИВИЛ за изборно набљудување - „Напред!“, го анализира нефункционирањето на системот за време на поплавата во Скопје и околните населени ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER