fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: патни исправи

Фото: МИА

Екипи на Омбудсманот наоѓале готови документи на граѓани, Зибери апелира МВР да биде поефикасно

Народниот правобранител му укажува на Министерството за внатрешни работи да се реорганизира за да го нормализира издавањето готови лични документи на граѓаните кои веќе се фотографирале за нови исправи откако ...

Фото: МВР

Бојмацалиев: „МВР за граѓаните” на дело – пристигнаа 140.000 обрасци на ГП Богородица

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, синоќа, на Граничниот премин Богородица, ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши. Со тоа, како што соопшти Министерството за внатрешни работи, тој ...

Бојмацалиев: Пратката од 140.000 обрасци за патни исправи пристигнува, наскоро уште една пратка од 85.000 обрасци

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев најавува дека нови 140 илјади обрасци за патни исправи пристигнуваат во земјава, а за многу скоро време ќе пристигне уште една пратка од ...

Нема официјален допис од ЕУ за патување со стариот пасош, секоја држава самостојно одлучува како ќе се однесува

До Министерството за надворешни работи нема официјален допис од Европската Унија дека ќе дозволуваат влез со пасоши кои го содржат старото државно име. Земјите членки сами одлучуваат како ќе се ...

МНР. Фото: Ангел Ангеловски

МНР: Ниту едно ДКП нема инструкции да доставува ноти до земјите на акредитација

Во одговор на медиумските наводи за испратена нота до италијанското МНР, Министерството за надворешни работи информира дека ниту едно дипломатско – конзуларно претставништво на Република Северна Македонија нема добиено инструкција ...

Фото: МИА архива

Митрески: Да се преземат итни чекори за надминување на проблемот со возачките дозволи

Собранието да преземе итни чекори со цел да се надмине состојбата која произлезе од примената на Преспанскиот договор, односно проблемот кој се појави со возачките дозволи, побара претседателот на Парламентот ...

СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките дозволи

Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе предлог за законски измени со кои возачките дозволи, сообраќајните дозволи, осигурителните полиси и сообраќајните книшки ќе им биде продолжена важноста. -Со измени на законите ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER