fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: пациенти

Сведоштво на тимот на СЗО од Газа: 1.000 пациенти во болница, врескаат од болка, се лекуваат на подот

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска повторно повика на прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, наведувајќи дека информациите за непријателствата и тешките бомбардирања во ...

Затвор од 15 месеци за анестезилогот од Тетово кој на социјалните мрежи снимаше пациенти и медицински персонал

Анестезиологот Валтон Дервиши кој на социјалните мрежи во живо снимаше пациенти и вработени во Клиничката болница Тетово денескa на почетокот на судењето ја призна вината, по што судот му одреди ...

Манолева: Премиерот лично се заложи за законски измени со цел полесна набавка на лекови

„Владата излезе во пресрет на барањата на пациентите со цистична фиброза со предлог закон, за кој премиерот лично се заложи да го презентира и  брани во Собранието, бидејќи лично тој ...

Фото: МИА

Дефинирани законските измени за купување на лекот „Трикафта”, од Асоцијацијата за цистична фиброза задоволни

Членовите на работната група составена од стручни советници на премиерот, претставници на ФЗОРСМ, Министерството за здравство, од фармацевтската индустрија како и од Асоцијацијата за цистична фиброза, денеска ги дефинираа Предлог ...

ФЗОРСМ: Пациентите можат да се лекуваат непречено, Фондот се справува со сајбер напад

Фондот за здравствено осигурување на Република Северна Македонија (ФЗОРСМ)  попладнево соопшти дека пациентите ќе можат да се лекуваат непречено и покрај  техничките проблеми и сајбер нападот со кој се соочува ...

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 30 пациенти, вкупно се лекуваат 497

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 497 лица сомнителни и потврдени за Ковид -19 се лекуваат ...

Во Македонија 320 болни од хемофилија, бараат да имаат редовна терапија

Пациентите со хемофилија се соочуваат со нередовно снабдување на неопходната терапија со што се доведува во опасност нивниот живот, предупредуваат од Здружението на хемофиличари на Македонија по повод Светскиот ден ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER