fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: пациенти

Хаос на паркинзите, животите на пациентите загрозени, медиумите бавни и арогантни, институциите молчат!

Видеото на граѓанската новинарка Даниела Мирчевска објавено на сајтовите на ЦИВИЛ на 13 октомври 2017 година, од возилото на итна помош кое е заглавено на паркингот на Клинички центар, четири ...

Кој ќе ни го излечи здравството?

Поминавме десет години во дијагностицирање на проблемите во здравството, од долговите на државните клиники, ужасната состојба на болниците пред распаѓање, најголема стапка на смртност на новороденчиња во регионот, дефицитарни лекарства, ...

Андоновски: Расипништвото на Тодоров нема граници!

Продолжува сагата наречена македонско здравство. Министерот во заминување, Никола Тодоров распиша тендер во вредност од 48.000 евра, или речиси три милиони денари за мерење на задоволството на пациентите од здравствените ...

Причината за метастазите на македонското здравство!

Руинирани болници. Стара и неквалитетна опрема. Редукција на професионалци, специјалисти... Превработен партиски кадар со средна стручна спрема, од една, и затворени операциони сали заради недостиг на медицински персонал, од друга ...

Предизборни притисоци и врз пациенти!

Граѓани од една општина во Македонија пријавуваат случаи, во кои доктори специјалисти, членови на ВМРО-ДПМНЕ, деновиве издале зголемен број потврди, со кои гарантираат дека одредени пациенти може да гласаат само ...

НАРБМ: Бројот на пациенти со ретки болести расте, а Владата крати пари?!

„Националната алијанса за ретки болести (НАРБМ) искажува сериозна загриженост и несогласување со одлуката на Владата за намалување на средствата во Програмата за лекување ретки болести за 2016 година, за 49 ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER