fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: Петровска

Фото: МИА

Петровска: На овој ден во 2020 година покажавме каде припаѓаме, влегувајќи во НАТО го одбравме патот на стабилност

Со показна точка „Егзерцир“ во изведба на Армиската гарда, промоција на две поштенски марки и доделување признанија за воениот и цивилниот состав на Армијата денеска пред платото на Министерството за ...

Славјанка Петровска, министерка за одбрана (Фото: ЦИВИЛ)

Петровска: Членството во НАТО за нас значи огромна потврда на нашата позиција на меѓународен план и голем успех

„Првата клучна придобивка е тоа што со членството на Северна Македонија во НАТО повеќе никогаш нема да стане збор дали нашиот суверенитет, интегритет и безбедноста на граѓаните може да биде ...

Славјанка Петровска, министерка за одбрана (Фото: ЦИВИЛ)

Петровска: Разногласие во ВМРО-ДПМНЕ за набавката на хеликоптерите

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во Тетово на новинарско прашања повтори дека процедурата за набавка на осум хеликоптери е согласно законската регулатива, иако од ВМРО - ДПМНЕ посочуваат дека сега ...

Фото: МИА

Сомнителна руска фирма се обидела да влезе на тендер за набавка на специфична опрема во Министерство за одбрана

Сомнителна фирма со руски капитал се обидела да влезе на тендер за набавка на специфична опрема во Министерството за одбрана, посочија од Министерството на денешниот брифинг со новинарите каде присутна ...

Фото: Принтскрин

Петровска: „Секогаш и секаде први“ – Армиските „Волци“ одбележаа 30 години постоење

Баталјонот на специјални сили при Армијата чие мото е „Секогаш и секаде први“ денеска во касарната „Илинден“ одбележа 30-години од формирањето. Баталјонот го прославува 1 март, како датум во спомен ...

Фото: МОД/ Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска учествуваше на дебата „Иднината на НАТО и Балканот: Искуства од Естонија“

Петровска: Само заедно и здружени можеме да се избориме со хибридните закани

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска учествуваше на дебата насловена „Иднината на НАТО и Балканот: Искуства од Естонија” на која стана збор за пренесените естонски искуства во време на руската ...

Фото: МИА

Петровска: Нашата безбедност благодарение на членството во НАТО е доказ за важноста од носењето вистински одлуки во предизвикувачки времиња

Благодарение на онаа храбра историска одлука што беше донесена во нашата држава за да се приклучиме во НАТО, денес не постојат ризици кои можеби директно би влијаеле на безбедноста по ...

Петровска: Северна Македонија е препознатлив сојузник кој инвестира во одбраната и ги зацврстува вредностите на НАТО

НАТО е одбранбена Алијанса и ние не претставуваме закана за никој, но сме единствени и обединети во нашата непоколеблива заложба да ги одбраниме нашите сојузнички земји со над една милијарда ...

Петровска во Брисел го потпиша Договорот за Доброволен национален придонес во НАТО

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во седиштето на НАТО во Брисел го потпиша Договорот за Доброволен национален придонес (ВНЦ) на Северна Македонија во Одделот за јавна дипломатија на Алијансата. ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER