fbpx
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: политичари

Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

(ВИДЕО) Едвард Џозеф: За некој да се најде на црната листа, кој не беше само политичар, туку поранешен вицепремиер, значи дека не треба да се исклучува ниту едно име

Па, ќе ви кажам дека црната листа на САД е многу значајна. За некој да се најде на таа црна листа, кој не беше само политичар, туку поранешен висок функционер ...

Војо Маневски

Писмо до боговите и господарите: Не е до гласот на мнозинството, туку до влијанието на најдобрите и најодговорните

ВОЈО МАНЕВСКИ Секое време има свои господари и свои слуги, ама секое време има и богови на кои се молат, господарите за власт, а слугите за правда. Господарите ни се ...

Фото: ЦивилМедиа

Петмина бугарски политичари добија заштита поради закани од Руската Федерација

Петмина познати бугарски политичари добија заштита од Службата за национална безбедност (НСС) поради заканите од Руската Федерација, објави Бугарското национално радио повикувајќи се на сопсвтвени извори, пренесува украинскиот јавен сервис ...

Војо Маневски

Самар

ВОЈО МАНЕВСКИ  Самарот беше задолжителна опрема за секое магаре, коњ или мазга, опрема со која се помагаше добичето полесно да го пренесува товарот што му беше наменет. Добар домаќин го ...

Без конзистентна солидарност, притисоците кон медиумите од политиката нема да престанат

Пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Политичарите од власта заслужуваат жестока критика кога напаѓаат, квалификуваат, навредуваат или им се закануваат на новинарите и медиумите. Но, иста таква критика заслужуваат и политичарите од опозицијата, ...

Парламент на Република Косово (Wikimedia Commons)

(ИЗБОР) Албански медиуми: Српските политичари во Косово меѓу два огна, судскиот процес за поранешните лидери на ОВК ќе биде маратонски

Сè уште траат бранувањата и тензиите на линија Белград-Приштина. Косовските политичари Срби се под силен притисок од Белград. Се жалат дека ги нарекуваат предавници и дека трпат најразлични притисоци. Дел ...

Системот е болен

И додека политичарите и поделената јавност се надмудруваат околу тоа дали ќе има предвремени избори или ќе се продолжи процесот, сѐ друго запре. Животот повторно ни зависи од политичарите. Пак! ...

Кариман: Политичарите да се борат против национализмот, а не да го хранат

„Национализмот е најголем непријател на мирот“, како што кажал Џорџ Орвел и затоа сметам дека има огромна разлика помеѓу национализмот и патриотизмот, вели за ЦИВИЛ Медиа, активистот Акиф Кариман. https://www.youtube.com/watch?v=Q-3R4WZvhOY „Национализмот ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER