fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: Приштина

Ховениер: Одлуката на Приштина за забрана на динарот не е спорна, да се смени начинот на имплементација

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Џефри Ховениер, побара да се промени начинот на спроведување на Регулативата на Централната банка на Косово (ЦБК) со која се забранува употребата на ...

epa09240618 Miroslav Lajcak, EU Special Representative for the Pristina-Belgrade Dialogue, speaks during a press conference following his meetings with Kosovo's political leaders in Pristina, Kosovo, 01 June 2021. Miroslav Lajcak is on a two-day official visit to Kosovo.  EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Лајчак во Рим разговараше за последните случувања во дијалогот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак објави дека во Рим имал серија средби со италијански претставници за последните случувања во дијалогот за нормализација на ...

Политичката сцена на Албанците: Сите се за Европа, бараат поддршка од социјалистите Рама и Курти

Во пресрет на двојните претседателски и парламентарни избори, за политичкиот блок партии на Албанците, очигледно, исклучително важна е поддршката на социјалистите Албин Курти и Еди Рама. Веќе е објавено дека ...

ЕУ ги поздрави одлуките на Белград и Приштина за регистарските таблички

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска ги поздрави одлуките на Белград и Приштина за регистарските таблички со кои се овозможи укинување на режимот на ...

Лајчак: Дојдовме со план – во Приштина го дискутиравме со Курти, ќе разговараме и со Вучиќ

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, кој ја предводи петчлената европско-американска делегација која допатува претпладнево во Приштина, потврди дека во Косово дошле со ...

Евро-американска дипломатска петорка денеска во Приштина и Белград

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, придружуван од пратеникот на американскиот претседател Џо Бајден за Западен Балкан, Габриел Ескобар и високите советници на ...

Фото: МИА архива

Шефицата на УНМИК во ОН: Треба да се врати довербата во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Шефицата на Мисијата на ОН на Косово (УНМИК), Каролин Зијаде, денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН во Њујорк изјави дека лидерите во Белград и Приштина мора да ...

Фото: миа.мк

Лајчак и Шоле се согласија за потреба од итно спроведување на договорот Белград-Приштина

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, објави дека разговарал со специјалниот советник на американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле, за средбата со главните преговарачи на ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER