fbpx
Џабир Дерала

Tag: Приштина

Никаква промена на границите не доаѓа предвид, порача советник на Харадинај

Кабинетот на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај денеска порача дека Владата на Косово ја исклучува секоја можност за дебата и преговори за поделба на Косово или за размена на територии со ...

Парламентарните партии во Косово на состанок за дијалогот со Белград

Претседателот на косовскиот Парламент и лидер на Демократската партија, Кадри Весели, денеска свика состанок на лидери на парламентарните партии, на разговори во врска со последната фаза од дијалогот помеѓу Белград ...

Харадинај: Размената на територии значи војна и трагедија за Балканот

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се противи дури и на споменувањето на поделбата на Косово, односно размената на територии со Србија, и смета дека такво нешто би предизвикало трагедија за целиот ...

Владејачките партии заедно со Тачи во среда во Брисел на преговори со Србија

Кабинетот на косовскиот премиер Рамуш Харадинај потврди дека челниците на државните институции се сретнале вчера за координација пред продолжувањето на преговорите со Србија и договориле заедно да заминат во Брисел, ...

Координација на косовскиот државен врв за преговорите со Србија

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и првиот човек на косовското Собрание, Кадри Весели се сретнаа претпладнево за да се координираат за дијалогот со Србија, јави дописникот на ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVILMEDIA NEWSLETTER