fbpx
Gaza war (Image by hosny salah from Pixabay)
Фото: Влада на РСМ

Tag: Премиерка

Фото: МИА

Француската премиерка Елизабет Борн поднесе оставка по помалку од две години на функцијата

Француската премиерка Елизабет Борн денеска поднесе оставка, што ја прифати претседателот Емануел Макрон, кој и се заблагодари за нејзината „примерна“ работа во „службата на нацијата“. Во нејзините 20 месеци на ...

Ана Брнабиќ

Ана Брнабиќ: Подготвена сум да поднесам оставка, но Вучиќ засега одбива

Српската премиерка Ана Брнабиќ најави дека е подготвена да поднесе оставка од премиерската функција. Со оглед на пишувањата на тајкунските медиуми, само да биде јасно – подготвена сум во секој ...

Giorgia Meloni, left, now Italy’s prime minister, being confronted last year by an activist at a rally in Cagliari, Italy. Ms. Meloni gave impassioned speeches on the campaign trail against same-sex parents.Credit...Gianni Cipriano for The New York Times

Човековите права во Италија на удар на десничарската премиерка Мелони

Сурогат мајчинството се појавува како проблем за тврдокорната десница на Италија. Премиерката Џорџија Мелони им наредила на италијаските општините да престанат да ги верификуваат странските изводи на родени за истополовите парови ...

Норвешки министер си поднесе оставка поради користење службен телефон на приватно патување

Министерот за Рибарство на Кралството Норвешка, Пер Сандберг, без претходно да и најави на премиерката на Норвешка, Ерна Солдберг, каде ќе патува, од неа добил укор дека ги прекршил владините ...

Претседателот на Романија повторно побара оставка од претседателката на Владата

Претседателот на Романија Клаус Јоханис во директно обраќање на националната телевизија повторно ја повика претседателката на Влада Виорика Данчила, која е од редовите на социјалдемократите, да поднесе оставка. - Оставката ...

Романската премиерка Данчила нема намера да поднесе оставка

Романската премиерка Виорика Данчила изјави дека нема намера да поднесе оставка.  - Категорично не. Не гледам никакви причини зошто да поднесам оставка, имам поддршка од владејачката коалиција и за овие три ...

Твитер порака поттикна шпекулации за оставка на полската премиерка Шидло

Полската премиерка Беата Шидло објави порака на социјалната мрежа Твитер за која полските медиуми оценуваат дека претсавува најава за нејзина скорешна оставка. Пораката беше објавена по состанокот на владејачката партија ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER