fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: Протести

Талат Џафери, фото: Биљана Јордановска/ЦИВИЛ

Премиерот дециден: Протестите се користат за дневно-политички цели

Техничкиот премиер Талат Џафери денеска на прес-конференција, во врска со протестите на пет државни универзитети, кажа дека на закажани избори не се потпишуваат колективни договори и оти протестите се користат ...

Фото: Укринформ

Полското Министерство за надворешни со одговор на антиукраинските пароли на протестите на земјоделците

Употребата на антиукраински пароли на протестите на земјоделците им штети на интересите на Полска, ги компромитира организаторите на штрајкот и може да укаже на обиди на радикалите кои можеби се ...

МОН: Учениците и студентите денеска ги добија средствата за стипендии, продолжуваме да соработуваме и да ги поддржуваме

-Министерството за образование и наука информира дека сите ученички и студентски стипендии на постојните корисници за учебната, односно академска 2023-2024 година се исплатени заклучно со месец јануари. За новите корисници, ...

Половина милион луѓе протестираа против екстремната десница во Германија

Околу половина милион луѓе демонстрираа против десничарскиот екстремизам низ цела Германија во текот на изминатиот викенд, покажуваат прелиминарните податоци на тамошното Министерство за внатрешни работи. Според портпаролот на германското МВР, ...

Мерките што ги носи МЗШВ секогаш се во договор со земјоделците, најдобар начин за успешна владина политика без протести

Најдобрите решенија при стопанисувањето во било кој бизнис ги имаат тие што ги живеат проблемите и предизвиците во текот на работата. Во земјоделското производство тоа се земјоделците, оние кои секојдневно ...

Десетици илјади Германци протестираат против екстремната десница

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги опиша бројните протести закажани против екстремно десничарскиот екстремизам како „моќен знак“ во корист на демократијата и германскиот Устав. „Без разлика дали во Ајзенах, Хамбург или ...

Фото: Ројтерс

Европските земјоделци ги засилуваат протестите поради зголемените трошоци

Француската влада денеска испратила оклопни возила за да го заштити пазарот за храна на големо во Париз, во знак на ескалација на тензиите, бидејќи земјоделците ги блокираа автопатите во Франција ...

Фото: МИА

Француските земјоделци втор ден ги блокираат автопатите околу Париз

Француските земјоделци втор ден ги блокираат стратешките патишта околу Париз, а членовите на Конфедерацијата на селаните ги блокираат и влезовите во дистрибутивните центри во Кавајон во департманот Воклуз, на југот ...

Фото: МИА

Вработени во ЈСП на протест пред град Скопје, во прекин јавниот градски превоз

Членови на Синдикатот на вработените во ЈСП претплатнево се собраа пред просториите на град Скопје каде ќе го чекаат исходот од вонредната седница на Советот на град Скопје за исплата ...

Page 2 of 34 1 2 3 34

CIVIL MEDIA NEWSLETTER