fbpx

Tag: Протести

Протести во Варшава, 27 јануари 2021, по објавата на полската влада за речиси тотална забрана на абортусот.

Полска на нозе по објавата на конзервативната влада за речиси тотална забрана на абортусот

Илјадници револтирани жени, тинејџерки и нивни поддржувачи се вратија на улиците во Полска синоќа, по веста дека ќе стапи на сила пресудата со која се запира прекинувањето на бременоста исклучиво ...

Книгата „Протест(и)“ од Александар Кондев и Златко Теодосиевски од денеска достапна и во електронска форма на медиумската платформа на ЦИВИЛ

Книгата „Протест(и)“ е заедничко дело на фотографот Александар Кондев и авторот Златко Теодосиевски и во неа се сместени фотографии и текстови настанати во времето на Шарената револуција. Ова дел е ...

Протести штетни по човековото здравје

Во Кривичнот суд денеска имаше три нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина”, „Тарифа” и „Титаник 3″ на Специјалното јавно обвинителство.  Во „Таргет – Тврдина” обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во ...

„Бојкотирам“ против „Преродба“

Бојкотирачите се оградија од протестите закажани од „Преродба“ за утре пред Собрание. Според нив, се работи за очајници што ќе спремаат сценарио како на 27 април 2017.   https://twitter.com/macedonus/status/1051526830463832065?s=19 Или ...

ЦИВИЛ: Стоп за продолжениот судско-полициски прогон на активист(к)ите за човекови права!

Соопштение на ЦИВИЛ, 14/10/2018 ЦИВИЛ упатува остар протест против апсурдниот судско-полициски прогон кој и по падот на режимот на Груевски, продолжува против активист(к)и за човекови права до денешен ден. Наместо ...

Романски судии излегоа на протест за да заштитат независноста на судскиот систем

Неколку десетици романски судии се собраа на синоќа протест пред Апелациониот суд во Букурешт, за да ја заштитат независноста на правосудството, загрозено, според нив, со реформата усвоена од левоориентираното мнозинство и ...

Page 1 of 24 1 2 24

CIVILMEDIA NEWSLETTER