fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот

Tag: Протести

Во центарот на Тбилиси беа видливи стотици, ако не и илјадници автобуси кои носеа луѓе надвор од Тбилиси на контрапротестите на ладејачката партија. Фото: Robin Fabbro/OC Media.

Контрапротести во Грузија, претседателката Зурабичвили го нарече митингот на владејачката партија во Тбилиси „акција на Путин“

Владејачката грузиска партија „Грузиски сон“ вчера организираше „контрапротест“ за поддршка на таканаречениот „руски закон“ за странски агенти, кој доаѓа како одговор на големите антивладини протести кои со недели го потресуваат ...

Австралискиот премиер: Насилството врз жените е епидемија во Австралија

Насилството врз жените е „епидемија“ во Австралија, изјави премиерот Ентони Албанезе, додека илјадници луѓе протестираат во Сиднеј и други поголеми австралиски градови за да повикаат на построги закони за родово ...

Хаос пред градското собрание во Тирана, фрлани молотови коктели врз објектот

Молотови коктели и други запаливи средства врз објектот на градското собрание во Тирана,  фрлаа учесниците на протестот организиран од опозициските демократи-приврзаници на Сали Бериша. Поради сериозноста на состојбата зголемено е ...

Фото: ОЦ Медиа

Немири во Грузија: Опозициските пратеници исфрлени од Парламентот, стотици демонстранти собрани зад парламентот, полицијата претепа опозициски функционер, врвни грузиски спортисти со поддршка на протестите

Продолжуваат тензиите и судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во главниот град на Грузија, Тбилиси, каде втор ден се одржуваат масовни протести против , таканаречениот „руски закон“, додека парламентот на земјата ...

Фото: ОЦ Медиа

Жестоки судири во Грузија поради контроверзниот закон за „странски агенти“ инспириран од Русија

Жестоки судири избија меѓу демонстрантите и полицијата во главниот град на Грузија, Тбилиси, во вторникот, додека парламентот на земјата продолжи со расправата за контроверзниот нацрт-закон за „странски агенти“, критикуван од ...

Десетици илјади луѓе излегоа на улиците на Будимпешта да протестираат против Орбан

Десетици илјади луѓе протестираа денеска против владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан во центарот на Будимпешта, предводени од адвокат кој порано бил близок до власта, а неодамна започна политичко движење ...

Фото: Скриншот

Членовите на семејствата на заложниците на масовниот протест на кој се бара оставка од Нетанјаху

Илјадници демонстранти, меѓу кои и семејствата на заложниците, се собраа во неделата пред израелскиот парламент, Кнесетот, носејќи знамиња и транспаренти со барање за ослободување на заложниците држени во Газа и ...

Фото: МИА архива

Протест против Орбан заради објавена снимка на негов соработник за примање мито

Илјадници луѓе протестираа вчера во Будимпешта во близина на Парламентот, барајќи главниот обвинител и премиерот Виктор Орбан да поднесат оставка, откако поранешен владин инсајдер обвини висок соработник на Орбан за ...

Вработените во Македонска пошта протестираат поради ненавремената исплата на плати

Вработените во Македонска пошта денеска го изразија својот револт поради ненавремената исплата на плати за месец февруари. Претседателот на синдикатот на Македонска пошта, Боро Велигденов, посочи дека протестот на вработените ...

Илјадници Израелци на протести, бараат договор за размена на заложници

Илјадници Израелци синоќа одржаа протести низ Израел против актуелната влада предводена од Бенјамин Нетанјаху и побараа договор за размена на заложници со Хамас, пренесува Агенцијата Анадолу. Семејствата на заложниците во ...

Page 1 of 34 1 2 34

CIVIL MEDIA NEWSLETTER