fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: прес конференција

Фото: МИА

(ВО ЖИВО) Завршна прес-конференција од Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Завршна прес-конференција од 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје, на кој ќе се обратат досегашниот претседавач, министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи, идниот претседавач, шефот на ...

СДСМ: Време е за одлука за европскиот пат, ДПМНЕ има шанса за прв пат да покаже државничко однесување

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска на денешната прес-конференција истакна дека „досега, опозициската ДПМНЕ нема поддржано ниту една важна стратешка одлука за државата“. Не го поддржаа зачленувањето во НАТО, не го ...

ВМРО-ДПМНЕ ја поткопува работата на институциите за заканите со бомби, која е нивната улога?

Пратеникот на СДСМ Миле Талески денеска на прес-конференција изјави дека ВМРО-ДПМНЕ ја попречува работата на институциите во спроведување на мерките за справување со заканите за поставени бомби во училиштата. Јавните ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)

(ВО ЖИВО) Столтенберг од Состанокот на министрите за одбрана на НАТО: Одобрено испраќање тешко вооружување и воена обука за Украина, пакети за поддршка на одбраната на БиХ, Грузија и Молдавија

Путин не е заинтересиран за мир и не прави никакви чекори кон мир во Украина. Напротив, тој презема нови офанзиви, продолжува со воени дејствија. Затоа, повеќе тешко вооружување и повеќе ...

Прес конференција на Цивил и Y4M од Германија: Дезинформациите и пропагандата ги кршат човековите права. Спротивставете се!

Македонската граѓанска организација Цивил и германската youth4media ќе одржат прес конференција посветена на дезинформациите и пропагандата утре, петок, 9 декември, во хотел Сити Парк (кај општина Центар) со почеток во ...

Целта е пописот веќе никогаш да не се третира како политичко прашање, вели Заев

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, презентирајќи ја иницијативата за европски стандарди дома, истакна дека пописот кој треба да се спроведе следната година ќе чини осум и пол милиони ...

Капитулација

Полноќната капитулацијата на Мицкоски и неговата екипа може да биде одлична инспирација за сценаристите на Монти Пајтон. На пример, еден наслов од типот на „ВМРО и Светиот Грал“ би бил ...

Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија

Решавањето на прашањето за името е голема шанса за динамика на Македонија и на целиот регион. Го поздравувам постигнатиот компромис и ги повикувам граѓаните да учествуваат на претстојниот референдум и ...

Премиерот Заев и министрите ќе одржат прес-конференција

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придржуван од министрите денеска ќе одржи прес-конференција. Настанот ќе се одржи во пресрет на годишнината од изборот на Владата на премиерот Заев и е ...

Богов: Седум години на стабилен курс на денарот и стабилен банкарски систем

Стабилен курс на денарот и стабилен банкарски систем, што бележеше раст и развој, и ниска каматна стапка, што достигна историски најниско ниво. Ваква оценка даде денеска Димитар Богов за својот ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER