Categories

Претениците од опозицијата на Хрватска, кои ја поддржаа пресудата на Хашкоит трибунал за лидерите на босанските Хрвати, наведоа денеска дека добиле смртни закани.

Членот на босанското претседателство Бакир Изетбеговиќ денеска изјави дека пресудата за шестемина членови на раководството на босанските Хрвати за време на граѓанската војна става печат на еден темен дел...

Силно полициско присуство е забележано денеска на улиците на босанскиот град Мостар, по изрекувањето на пресудата против шест водачи на босанските Хрвати и по драматичното самоубиство на генералот Слободан...

На Томислав Лазаров, единствениот што ја призна вината во случајот „Шамари“, денеска Кривичниот суд му одреди условна казна од шест месеци, ако во рок од две години не стори...

Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го психопат.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера неколку часа беше во просториите на Специјалното јавно обвинителство во својство на сведок во нова предистражна постапка. По распитот Груевски изјави дека ова што...

Основниот суд во Велес, вчера, донесе ослободителна пресуда за двајцата осомничени во случајот „Ореше“. Според образложението на одлуката, заштитениот сведок, ниту бил заштитен, ниту загрозен, туку бил лажен сведок...

Скопскиот Кривичен суд денеска треба да ја соопшти пресудата за настаните во кумановското „Диво насеље“ во мај 2015 година во кои загинаа осуммина припадници на македонските безбедносни сили, јавува...