fbpx
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Ракети

Русија минатата ноќ лансирала 28 дронови и 3 крстаречки ракети над украинска територија

Русија минатата ноќ лансираше 28 беспилотни летала и три крстаречки ракети на украинска територија. Украинската противвоздушна одбрана уништи 21 од беспилотните летала, соопштија украинските воздухопловни сили. Тие додадоа дека Русија ...

Северна Кореја повторно истрела артилериски ракети во близина на границата со Јужна Кореја

Северна Кореја денеска истрела повеќе од 60 артилериски ракети во близина на спорната поморска граница со Јужна Кореја, соопшти јужнокорејската војска. Северна Кореја вчера веќе истрела повеќе од 200 артилериски ...

Станбена зграда која е оштетена за време на напад со руски дрон во текот на ноќта во Одеса на 10 јуни 2023 година. (Foto: Reuters)

Нови руски напади во Украина: Убиени три лица во Одеса, нападнат воен аеродром во Полтава

Русија истрела ракети и беспилотни летала врз цели ширум Украина денеска во раните утрински часови, при што загинаа тројца цивили во црноморскиот град Одеса, а нападнат е и воениот аеродром ...

Метро станица во Кијив, засолниште за цивилите од рускиот ракетен терор, 26 јануари 2023 (скриншот од видео на социјалните мрежи)

Рускиот ракетен терор се засили ден по одлуката на Германија и САД за воена помош во тенкови за Украина

Еден ден по одлуката на Германија и САД да направат исчекор во воената помош и да испратат десетици борбени тенкови во Украина, големи експлозии го потресоа главниот град Кијив рано ...

Руска подморница успешно ги тестираше ракетите „Булала“

Руската стратешка нуклеарна подморница од класата Бореј, „Јури Долгоруки“ успешно тестираше четири интерконтинентални балистички ракети „Булала“. „Стратешката нуклеарна подморница „Јури Долгоруки“ вчера успешно тестираше четири интерконтинентални балистички ракети „Булала“ од ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER