fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Рама

Рама: Не се занимаваме со датуми, работиме на воспоставување стандарди на ЕУ

Во процесот на евроинтеграции не треба да се занимаваме со датуми, туку со конкретна работа, за да час порано Албанија ја направиме земја со стандарди на Европската Унија, изјавил албанскиот ...

Рама: На Самитот на лидерите на Берлинскиот процес потврдено учеството на Макрон, Шолц и Лајен

Албанија е во последните подготовки за уште еден голем меѓународен настан, Самитот на лидерите на Берлинскиот процес, кој за првпат ќе се одржи надвор од границите на ЕУ, во Тирана, ...

Рама и Пленковиќ ги повикуваат ЕУ и Западот да донесат мерки против Белград

Премиерите на Албанија и на Хрватска, Еди Рама и Андреј Пленковиќ најостро го осудија „насилството на српските паравоени единици на северот на Косово, како и нивното „хероизација“ од Белград, со ...

Фото/ Еди Рама од неговиот Фејсбук профил

Рама на “Berlin Global Dialogue”: Некои земји во регионот се под руско влијание, потребна е забрзана интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама на меѓународниот форум „Берлински глобален дијалог“ (Berlin Global Dialogue) оцени дека „некои земји во регионот се под руско влијание“ и и затоа „неопходно е забрзување на ...

Рама ја повика евро-атлантската заедница под итно да ги седна на масата за дијалог Косово и Србија за нормализација на состојбата

Албанскиот премиер Еди Рама, во реакцијата по последните случувања во северниот дел на Косово оценува дека „трагедијата со загубата на животот на косовскиот полицаец е најголемото алармно ѕвоно досега за ...

На Русија и сметало и присуството на Бујар Османи во ОН! Рама: „Да, претставникот овде е од Северна Македонија“

„На која основа го поканувате министерот за надворешни работи на Северна Македонија на денешната средба, во својство на претседавач со ОБСЕ?“ Рускиот амбасадор во Обединети нации (ОН), Василиј Небензи, ова ...

(ВИДЕО) Премиерот Рама иронично му одговори на рускиот амбасадор во ОН

Рускиот амбасадор Василиј Небензја се спротивстави украинскиот претседател Володимир Зеленски да земе збор. Рама, кој претседава со седницата иронично му се обрати на Небензја: „Прекинете ја војната и претседателот Зеленски ...

Поранешниот албански премиер Нано во тешка здравствена состојба, реагира Рама доделувајќи му одликување

Албанскиот премиер и лидер на Социјалистичката партија(СП), Еди Рама реагираше во врска со здравствената состојба на поранешниот лидер на СП и експремиер, Фатос Нано. Рама објави дека му се доделува ...

Рама за „Ла Стампа“: Ситуацијата на српското малцинство на северот на Косово може да биде мал Донбас

Ситуацијата на северот на Косово изгледа помирна овие недели, но албанскиот премиер Еди Рама во интервју за италијанскиот весник “Ла стампа” наведува дека конфликтот таму може да стане поголем, јави ...

Рама: Треба со срце да го поддржиме Берлинскиот процес за да ја вратиме неговата функционалност

Треба со срце да го поддржиме Берлинскиот процес. Се наоѓаме во момент на стапување во друга фаза на односите со ЕУ, за кои овој процес е клучен. Посакувам Отворен Балкан ...

Page 2 of 7 1 2 3 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER