fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Рама

Џафери пречекан од Рама во Тирана, започнува Конференцијата на високо ниво за Планот за раст на Западен Балкан

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска, во Тирана, Република Албанија, беше пречекан од страна на премиерот на Албанија, Еди Рама, пред официјалното започнување на Конференцијата на ...

Фото: Принтскрин

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија; Рама: Има реална закана од Русија, не треба да си играме со оган

Албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски на заедничката прес-конференција по Самитот Украина - Југоисточна Европа, предупредија на руската закана на Балканот. -Фактот што сме денесka овде, на ...

Фото: МИА

Рама: Малите народи како нас треба да ја поддржат Украина, за да не се претвориме во храна за Русија

Албанскиот премиер Еди Рама, во својот говор на почетокот на Самитот Украина - Југоисточна Европа во Тирана, ја истакна потребата да се поддржи Украина и да се запре руската агресија. ...

Рама: Планот за раст на Западен Балкан е голем тест на зрелоста што треба да го поминеме

Премиерот на Албанија Еди Рама денеска на лидерски состанок посветен на Планот за раст на Западен Балкан порача дека ова претставува голем тест на зрелоста што треба да го поминеме. ...

Фото: Скриншот

Зеленски му се заблагодарил на Рама за поддршката и побарал проширување на програмите за обука на украински војници

Албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски, попладнево имале телефонски разговор, во кој Зеленски му се заблагодарил за поддршката „во оваа тешка ситуација во која се наоѓа неговата ...

Рама во Унијата на ЦСУ: Албанија и помага на Италија со мигрантите, го одработуваме нашиот дел за овој проблем на ЕУ, од која сакаме да бидеме дел

Албанскиот премиер Еди Рама денеска беше во посета на Баварија, Германија, на покана на баварскиот премиер Маркус Седер, како учесник на традиционалниот состанок на почетокот на годината на Христијанско-социјалната унија ...

Рама ја проширува албанската Влада со уште едно министерство

Албанскиот премиер Еди Рама најави нова промена во владата, формирање на државно Министерство за јавна администрација и антикорупција на чело со Адеа Пирдени, доктор по правни науки и актуелна заменик-министерка ...

Фото/ Еди Рама од Фејсбук профил

Рама гарантира дека со мигрантите нема можност за влез и на терористи

Албанскиот премиер Еди Рама продолжува да дава појаснувања за италијанските медиуми околу прашањето за имигрантите кои од Италија ќе бидат трансферирани во прифатни центри во неговата земја, пренесува МИА. Во ...

Рама: Договорот за прифатни центри за мигранти не го потпишавме за да влеземе во ЕУ, туку да и помогнеме на Италија

Албанскиот премиер Еди Рама, договорот за прифаќање илегални мигранти во неговата земја, не го потпишал за Албанија да влезе во Европската унија, туку да и помогне на Италија, пренесува МИА. ...

Мелони по средбата со Рама: Ќе градиме прифатен центар за имигранти во пристаништето Шенѓин

Италијанската премиерка Џорџа Мелони најави дека во албанскиот пристаништен град Шенѓин ќе биде изграден прифатен центар за имигранти, кој се очекува да биде отворен идната пролет. Ова, како што рече ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER