fbpx

Tag: Рама

Фото/ Еди Рама од Фејсбук профил

Рама гарантира дека со мигрантите нема можност за влез и на терористи

Албанскиот премиер Еди Рама продолжува да дава појаснувања за италијанските медиуми околу прашањето за имигрантите кои од Италија ќе бидат трансферирани во прифатни центри во неговата земја, пренесува МИА. Во ...

Рама: Договорот за прифатни центри за мигранти не го потпишавме за да влеземе во ЕУ, туку да и помогнеме на Италија

Албанскиот премиер Еди Рама, договорот за прифаќање илегални мигранти во неговата земја, не го потпишал за Албанија да влезе во Европската унија, туку да и помогне на Италија, пренесува МИА. ...

Мелони по средбата со Рама: Ќе градиме прифатен центар за имигранти во пристаништето Шенѓин

Италијанската премиерка Џорџа Мелони најави дека во албанскиот пристаништен град Шенѓин ќе биде изграден прифатен центар за имигранти, кој се очекува да биде отворен идната пролет. Ова, како што рече ...

Рама на Форумот „Global Gateway“: Бракот со ЕУ е најтежок, но вреди, порачувам Албанија и Западен Балкан да не се изземаат од европските програми за финансирање

Албанскиот премиер Еди Рама во својот говор во Европската комисија на отворањето на форумот „Глобална порта“ зборуваше за актуелните предизвици на Европа како и за развојните приоритети и порача дека ...

Рама: Не можеме да му помогнеме на Косово, тоа може да ја ослаби нашата меѓународна позиција

Убедувањето и одговорноста на Рама за Косово не се разнишани, кога ризикот од губење на мирот по победата на војната е додаден на ризикот од ескалација со оружје по конфликтот ...

Рама: Не се занимаваме со датуми, работиме на воспоставување стандарди на ЕУ

Во процесот на евроинтеграции не треба да се занимаваме со датуми, туку со конкретна работа, за да час порано Албанија ја направиме земја со стандарди на Европската Унија, изјавил албанскиот ...

Рама: На Самитот на лидерите на Берлинскиот процес потврдено учеството на Макрон, Шолц и Лајен

Албанија е во последните подготовки за уште еден голем меѓународен настан, Самитот на лидерите на Берлинскиот процес, кој за првпат ќе се одржи надвор од границите на ЕУ, во Тирана, ...

Рама и Пленковиќ ги повикуваат ЕУ и Западот да донесат мерки против Белград

Премиерите на Албанија и на Хрватска, Еди Рама и Андреј Пленковиќ најостро го осудија „насилството на српските паравоени единици на северот на Косово, како и нивното „хероизација“ од Белград, со ...

Фото/ Еди Рама од неговиот Фејсбук профил

Рама на “Berlin Global Dialogue”: Некои земји во регионот се под руско влијание, потребна е забрзана интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама на меѓународниот форум „Берлински глобален дијалог“ (Berlin Global Dialogue) оцени дека „некои земји во регионот се под руско влијание“ и и затоа „неопходно е забрзување на ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER