fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: разрешување

Централно собрание на АА: Иницијатива за разрешување на Арбен Таравари од лидерската позиција

На денешното централно собрание на Алијанса за Албанците, што се одржа во Скопје, е донесена иницијатива за разрешување на Арбен Таравари од лидер на партијата , изјави на прес-конференција по ...

Синдикатот најави штрајк доколку Владата не го реализира најавеното разрешување на раководството и членовите на Управниот одбор на М-НАВ

По вчерашниот инцидент кога ексминистерот за економија Беким Незири, сега вработен во М-НАВ, заедно со 8 членови на ДУИ од Чаир упаднале во институцијата и нападнале вработени во радарската соба ...

Фото: МИА

Разрешен в.д. директорот на скопскиот Конзерваторски центар

Министерката за култура го разрешила в.д. директорот на Конзерваторскиот центар Скопје Костантин Димитровски кој заедно со неколкумина други лица беше приведен под сомнение за уривање на хотелот „Ан хотел шар“ ...

Пленковиќ го разреши министерот Баножиќ по сообраќајната несреќа

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ попладнево и се обрати на јавноста за сообраќајната несреќа на министерот за одбрана Марио Баножиќ. Во несреќата загина возачот на комбето (40), а Баножиќ е тешко ...

Фото: Скриншот

Кевин Мекарти стана последната жртва на тврдокорните републиканци на Трамп, што ќе значи разрешувањето на спикерот на американскиот Конгрес за помошта за Украина?

Претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти беше отстранет од канцеларијата по историскиот предизвик на неговото раководство од својата партија. Републиканецот се соочи со предлог за разрешување, кој што ...

Ништо од смената на српскиот министер за внатрешни работи, демонстрантите тврдат дека тој е одговорен за масакрите

Српскиот министер за внатрешни работи Братислав Гашиќ, чие разрешување веќе два месеца бараат учесниците на граѓанските протести „Србија против насилството“ поради објективна одговорност за двата масакра извршени на почетокот на ...

Фото: МИА

Групата за реформи во правосудството изразува загриженост околу ескалирањето на состојбите во Судскиот совет

Блупринт групата за реформи во правосудството ја изразува својата загриженост околу ескалирањето на состојбата при утврдувањето на дневниот ред на вчерашната седница на Судскиот совет на РСМ која заврши со ...

Владата го разреши досегашниот директор на Управата за извршување на санкциите

Владата на Република Северна Македонија на денешната 119-та седница донесе одлука со која Марјан Спасовски е разрешен од должноста директор на Управа за извршување на санкциите. Информацијата за разрешувањето на ...

Јанчев ќе тужи, Тодоров не се пронаоѓа во „секташка фракција“

По вчерашното разрешување на потпретседателот на партијата и актуелен градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев, на синоќешната седница на Централниот комитет на ВМРО- ДПМНЕ, Јанчев се огласи на својот фејсбук профил.  „На ...

Спасовски ќе побара разрешување на директорот Велковски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски до Владата на Република Македонија ќе поднесе предлог за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазо Велковски, соопшти денеска МВР.  Службеното возило ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER