fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: разрешување

Разрешен е Јакимовски!

Советот на Мрежата за борба со тежок криминал СЕЛЕК во Букурешт, Романија, во која членуваат 12 земји во регионот, денеска, со 11 гласа, едногласно го разрешил од функцијата генерален директор, ...

Ибраими: Претседателе Џафери, читајте го внимателно Изборниот законик!

На денешната прес-конференција која ЦИВИЛ Медиа директно ја пренесуваше, Бедредин Ибраими, член на Државната изборна комисија од ДПА, со собраниска одлука сменет со Ермира Асани од Беса, изјави дека објавувањето ...

И ВМРО-ДПМНЕ крена раце од Зврлевски!

На дванаесеттото, финално продолжение на „сапуницата“ околу разврската на „Случајот Зврлевски“, со која треба да започнат реформите за враќање на владеењето на правото во Република Македонија, претседателот на Собранието Талат ...

Зврлевски падна!

Со 64 гласа „за“ на владеачкото мнозинство, во остуство на опозицијата, државниот Јавен обвинител Марко Зврлевски е разрешен од должноста.

Антикорупциска комисија: Разрешувањето на Зврлевски е спротивно на законот!

Државната комисија за спречување на корупција, вчера одржала седница на која членовите се произнеле по барањето за мислење од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, околу разрешувањето на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски. Комисијата ...

„Случај Зврлевски“: Округло, па на ќоше!

Новинарската екипа на ЦИВИЛ Медиа денеска ги анкетираше скопјан(к)и: Дали Јавниот обвинител Марко Зврлевски треба да се разреши? https://www.youtube.com/watch?v=PRdy5y7SG1k Граѓаните се со поделени мислења, но без некои можни решенија за ...

Десетти обид за разрешување на Зврлевски!

Околу пладне започна десеттото продолжение на собраниската седница за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Откако Советот на јавни обвинители го разреши Зврлевски пред два месеца, трае битката за ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да му ја чува фотелјата на Зврлевски!

Според медиумските најави, претседателот на Собранието Талат Џафери в петок ќе го свика продолжението на седницата за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски, со што треба конечно да започнат реформи ...

Зврлевски конечно, на дневен ред

На денешната собраниска седница пратениците ќе расправаат за разрешувањето на актуелниот Јавен обвинител Марко Зврлевски. Со осум гласа „за“ и еден „против“, Советот на јавни обвинители го усвои предлогот на ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER