fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: РКЕ

РКЕ: Само 2,75 отсто од струјата е од увоз, на праг сме до енергетски независна држава

Само 2,75 проценти од потребите за електрична енергија е обезбедена од увоз изминатата година, покажуваат податоците од Годишниот извештај за 2023 година што Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), водни услуги ...

Бислимоски: Очекуван е ефект кон цените на нафтените деривати по случувањата со Иран и Израел

Ситуацијата на Блискиот Исток и последиците врз цените на нафтата, беше главната тема на денешниот состанок на Бордот на регулатори на Енергетска заедница, а претседателот на Регулаторната комисија за енергетика ...

Бислимоски: За 35 отсто се намалува цената за потрошена топлинска енергија за деловните корисници во град Скопје

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ) за 35 отсто ја намали цената на парно греење за сите деловни корисници во Град Скопје. ...

Бислимоски: Стратешките енергетски инвестиции ќе ги преполоват сметките за парно, а државата ќе извезува струја

Со влезот на стратешките енергетски инвестиции ќе се зголеми енергетската независност на земјава и сметките за парно ќе се преполоват, смета претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и ...

Бислимоски: Во јануарските сметки за струја нема да има надомест од 200 денари за пристап до мрежа

За да се зголеми довербата кај граѓаните и да знаат дека никој не остварува екстра профит во јануарската сметка за потрошена електрична енергија која граѓаните ќе ја добијат во февруари ...

Фото: МИА

Бислимоски: Ќе има одлука за цената на парното кога ќе добиеме цврсто уверување за монтирање на новиот топловод на „Беласица“

Одлуката за цената на парното ќе ја донесеме кога официјално ќе добиеме цврсто уверување дека ќе се монтира новиот топловод на мостот „Беласица и дека ќе започне да се реализира ...

Бислимоски: Енергетската криза беше мотивирачка и се започна со интензивен циклус на инвестиции во обновливи извори на енергија

Енергетската криза го зголеми темпото на енергетска транзиција и инвестиции во обновливи извори со што се намали значајно цената на електрична енергија преку ден и се создадоа услови за домаќинствата ...

Фото: РКЕ

РКЕ: 120.000 домаќинства можат да имаат струја со централите од обновливи извори на енерија

Новите централи за производство на електрична енергија од обновливи извори што се изградени во последните 19 месеци, може да ги задоволат потребите за струја на близу 120.000 домаќинства, информираат од ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER