fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT

Tag: решенија

Гарет: Договорот и го отвора патот на Македонија кон НАТО и ЕУ

Британскиот амбасадор во Република Македонија Чарлс Гарет денеска го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името посочувајќи дека тоа ќе го отвори патот ...

Хаѕидакис: Владата прифаќа македонски јазик и македонска националност

Владата прифаќа македонски јазик и македонска националност, а тоа воопшто не е сложено име, вели потпретседателот на опозициската Нова демократија, Костис Хаѕидакис во интервју за грчката телевизија Скај. Хаѕидакис, ги повторува позициите ...

Министерска група за надминување на проблемите во текстилната индустрија

Владата денеска соопшти дека целосно ја разбира сензитивноста во текстилниот кластер и дека ќе продолжи да им помага на работодавачите да ја поддржат спиралата на покачувањето на платите. Во интерес на ...

Реформата на јавниот сервис клучна за реформирање на целиот медиумски простор

Нема вистински реформи во медиумската сфера без сериозна реформа на Македонската радиотелевизија, што подразбира нејзино партиско ослободување и професионално работење. Одржливото финансирање е услов за политичка независност на јавниот сервис, ...

Ципрас ќе ги информира претседателот и лидерите на партиите за разговорите за името

Во текот на викендот, грчкиот премиер Алексис Ципрас има намера да ги извести претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос и лидерите на политичките партии за разговорите за името, по средбата со ...

НСП апелира до МВР да донесе решенија за вработување на полициските приправници

Независниот Синдикат на полицијата (НСП) денеска побара од Министерството за внатрешни работи (МВР) итно да донесе решенија за вработување на полициските приправници, кои, како што посочуваат оттаму, три месеци по ...

ДИК, ДКСК, Министерство за правда, избори… Кој да му ја мисли?!

Државната изборна комисија (ДИК) и Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) работат исклучиво преку стручните служби. Причината е едноставна: по бранот оставки поради притисокот во јавноста, по разоткривањето на ...

Операторите бараат реални законски решенија за реемитувањето

Операторите кои вршат реемитување преку различни платформи (ИПТВ, кабелски, ДВБТ и сателитски), членки на Здружението на информатичко-комуникациските технологии при  Стопанската комора на Македонија, денеска по дискусија за предложените измени на ...

Заев: Согласност за три точки од седум, охрабрување дека е можно решение за името

Македонскиот премиер Зоран Заев вели дека е оптимист за решавање на спорот со Грција, но додава дека важни во преговорите се идентитетот и достоинството. Оптимизмот го темели на тоа што, ...

Page 1 of 2 1 2

CIVILMEDIA NEWSLETTER