fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: руски дезинформации

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Путин и Евреите: Како Русија оди кон државен антисемитизам

Никој не верува во имиџот на Украинците како „закоравени антисемити“ создаден од Русите. Пред сè, затоа што сите поплаки за украинскиот антисемитизам од страна на Кремљ изгледаат комично на позадината ...

Студија на ЕУ ги критикува големите технолошки фирми поради руските дезинформации

Технолошки гиганти, вклучително и ТикТок и Х (поранешен Твитер), не успеаја ефикасно да се справат со руската дезинформација на интернет во текот на првата година од војната во Украина, се ...

Руската пропаганда со фотомонтажа од Вагнеровци во близина на полската граница ја плаши Европа со „втор фронт“

Руските телеграм канали управувани од воени дописници на Z и поврзани со терористите на ПМЦ Вагнер, шират фотомонтажа од маж во воена униформа со руско знаме и амблемот на платениците ...

Руската пропаганда лансира уште една лошо изработена дезинформација: Украина „се подготвува за војна“ со Унгарија

Центарот за стратешка комуникација продолжува да ги снима обидите на руските специјални служби да циркулираат лажни наративи кои ги прикажуваат како „инсајдерски информации“. Во најновиот обид за фалсификати и манипулации ...

Дезинформации на руската пропаганда: Украина не доби покана за НАТО Самитот во Вилнус поради „неуспешна контраофанзива“

Во пресрет и за време на Самитот, руската пропаганда го нападна информативниот простор со фалсификати и манипулации за да ја поткопа довербата меѓу партнерите. ЦИВИЛ медиа ги пренесува наодите на ...

Фото: Укринформ

Русија си пука во нога со „признавањето на новите територијални реалности“ и ја губи поддршката кај „своите“ поранешни советски републики

Центарот за стратешки комуникации и информациска безбедност ги собра главните руски дезинформации и пропагандни наративи за периодот од 26-28 мај, пренесува Укринформ. Русија бомбардира градови со последните сили Москва го ...

Фото: Укринформ

Џејмс Рубин пристигнува во Црна Гора, Македонија и Албанија за борба против руските дезинформации

Специјалниот пратеник и координатор на Центарот за глобален ангажман на американскиот Стејт департмент, Џејмс Рубин, следнава недела ќе ги посети Црна Гора, Северна Македонија и Албанија, каде ќе разговара за ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER