fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: руски дезинформации

Руската пропаганда со лажно ТикТок видео во обид да го дискредитира Олексеј Данилов, секретарот на Советот за национална безбедност на Украина

Руската пропаганда продолжува да создава негативна слика за украинската влада и мобилизацијата. На социјалната мрежа TikTok се споделува видео од шест секунди во кое се појавува Олексеј Данилов, секретар на ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руска пропаганда на А1он преку „аналитичарот“ Скот Ритер, осуден за сексуалени престап врз малолетник

Секако не е прв пат, а по сè изгледа нема да е ниту последен, А1он, како еден од најистакнатите про-Кремљ медиуми во Северна Македонија кои шират руски пропагандни наративи и ...

Графички изменета фотографија манипулира дека на украинската униформа имало нацистички симбол

Фотографија на која се гледаат две лица на чии униформи има нацистички симбол, е графички изменета. Странски проверувачи на факти утврдиле дека амблемот со украинското знаме е додаден со монтажа ...

Лажните наративи на руските пропагандисти: Украинците „нарачуваат“ реклами против помошта на САД за Израел, израелските тенкови со „руски симболи“ во Газа

Се чини дека војната помеѓу Израел и терористите на Хамас им отвори ново поле за докажување на „високите квалитети“ и “ екстраординарните способности“ на руските пропагандисти. Со извонредно напрегање на ...

Руските пропагандисти, но и еден бугарски портал „лажираа“ смрт на осум украински војници во Судан

Водечките руски државни медиуми, Z-Телеграм каналите, но и еден бугарски информативен портал, Глас њуз. бг, шират дезинформации за наводна престрелка меѓу украинската војска и суданските вооружени сили во Судан. Како ...

Руската пропаганда со лажно видео за непостоечкото истражување на Bellingcat дезинформира дека Украина префрла НАТО оружје на Хамас

Руските пропагандисти измислија видео во стилот на BBC за непостоечкото истражување Bellingcat со кое шират дезинформации дека Украина префрла оружје на НАТО на Хамас. Руските Телеграм канали и масовните медиуми ...

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Соочена со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и соочени со се поуспешните украинските напади врз стратешката руска  воена инстратуктура во позадината на линијата на фронтот, ...

Руската пропаганда со лажна фотографија од Борис Џонсон и професорите од националниот универзитет во Лиов со „нацистички поздрав“

Руската пропаганда создаде лажна фотографија со професорите од националниот универзитет Иван Франко во Лвив и Борис Џонсон како поздравуваат со „нацистички поздрав“. Медиумите во Кремљ и Z-Telegram каналите на воените ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER