fbpx
Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

Tag: руски напад

Русија минатата ноќ лансирала 28 дронови и 3 крстаречки ракети над украинска територија

Русија минатата ноќ лансираше 28 беспилотни летала и три крстаречки ракети на украинска територија. Украинската противвоздушна одбрана уништи 21 од беспилотните летала, соопштија украинските воздухопловни сили. Тие додадоа дека Русија ...

Најмалку 11 лица, меѓу кои пет деца, загинаа во руски напад врз Покровск во источна Украина

Најмалку 11 лица, меѓу кои пет деца, загинаа, а осум се ранети вчера во руски напад врз градот Покровск во источна Украина, изјави гувернерот на областа Доњецк, Вадим Филашкин. -Русите ...

Фото: Твитер објава на украинската амбасадорка Лариса Дир

Нови руски напади врз Херсон во текот на ноќта, најмалку четири лица загинаа

Најмалку четири лица загинаа, а девет се повредени во синоќешните руски напади врз јужниот украински град Херсон, изјави регионалниот гувернер. Украинската армија во редовен дневен извештај објави дека пресретнала 14 ...

Фото: ЕПА

Средба на Зеленски и Фредериксен за нов пакет данска воена помош за Украина

Претседателот на Украина Володимир Зеленски разговараше со данската премиерка Мете Фредериксен, која денеска престојува во Кијив, за нов пакет воена помош за Украина, пренесува МИА. „Денеска разговаравме за нов пакет ...

ОН го осудуваат „грозоморниот“ руски напад врз центарот на украинскиот град Чернихив

Хуманитарниот координатор на ОН за Украина го осуди денешниот руски ракетен напад врз центарот на градот Чернихив, во кој загинаа најмалку седум луѓе и ранети се над 100, оквалификувајќи го ...

Зеленски: Руските ѕверови погодија центар за трансфузија на крв, има загинати и повредени

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руска наведувана ракета доцна синоќа погодила центар за трансфузија на крв во градот Купјанск во источниот регион Харкив. „Има загинати и повредени“, објави тој ...

Шест лица загинаа, меѓу кои и едно дете, во рускиот напад врз родниот град на Зеленски

Шест лица, меѓу кои и 10-годишно девојче и нејзината мајка, се убиени во денешниот руски ракетен напад врз јужниот украински град Кривиј Рих, родниот град на украинскиот претседател, пишува Јаху ...

Ново руско злосторство: Повредени најмалку 43 лица, меѓу кои 12 деца, при ракетен напад во областа Харкив

Најмалку 43 лица, меѓу кои 12 деца, се повредени откако руски проектил погоди паркинг на станбена зграда во областа Харкив, објави Олег Синегубов, шеф на регионалната воена управа во Харкив, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER