fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: руски ракетен терор

Фото: Национална полиција / Телеграм

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Осум убиени и 14 ранети цивили во регионот Донецк; седум загинати, од кои 3 деца во Вилњанск, бројот на повредени се искачи на 36

Во текот на изминатиот ден, 29 јуни, руската армија уби 8 жители на регионот Доњецк и повреди 14 други, пријави на Фејсбук шефот на регионалната државна управа на Донецк, Вадим ...

Фото: Укринформ

(ВИДЕО) Бројот на загинати цивили во рускиот напад на хипермаркетот во Харкив се искачи на 17

Бројот на загинати од рускиот напад врз хипермаркетот за железарија Епоцентар во Харкив на 25 мај се зголеми на 17, бидејќи под урнатините беше пронајдено уште едно тело, објави на ...

Фото: Укринформ

Руските налудничави ракетни напади врз цивилни цели следуваат откако Украинците тргнаа во офанзива во регионот Харкив за да го вратат теренот 

Ескалацијата на руските налудничави ракетни напади врз цивилни цели што секојдневно се мета на рускиот агресор, резултираа со  денешниот ракетен напад чија цел беше еден хипермаркет во Харкив чиј крвав ...

Фото: Укринформ

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР:  Расте бројот на жртвите од ракетниот напад врз фабрика во Харкив: Седум мртви, 17 ранети 

Бројот на граѓани погодени од рускиот ракетен напад на Харкив се зголеми на 17, објави на Телеграм  министерот за внатрешни работи Ихор Клименко, пренесува Укринформ. „Нашите служби за итни случаи, ...

Фото: Укринформ

Русија гранатирала украински термоелектрани речиси 180 пати од почетокот на војната

Од 24 февруари 2022 година, руската армија ги нападнала украинските термоелектрани речиси 180 пати, изјави ова на радио Хромадске извршниот директор на ДТЕК, Дмитро Сахарук, пренесува Укринформ. „Од почетокот на ...

Фото: Укринформ

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Ноќен напад на Кијив, две лица загинаа во гранатирањето на регионот Херсон, над 500 воздушни напади врз Запорижја

Немаше удари на станбена или критична инфраструктура во регионот на Кијив како резултат на ноќниот напад на беспилотните летала. Немаше жртви или повредени, објави на Фејсбук шефот на Кијивската регионална ...

Холандскиот премиер понуди да купи Патриот системи за противвоздушна одбрана од други земји за Украина

Марк Руте, холандскиот премиер и главен кандидат за преземање на функцијата генерален секретар на НАТО подоцна оваа година, рече дека треба со нови напори да се убедат земјите „седнати на ...

Фото: Зеленски / Телеграм

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Чернихив под напад утрово

Руските агресори денеска истрелаа проектили врз градот Чернихив, предизвикувајќи загинати и повредени цивили, објави на Телеграм, шефот на регионалната воена управа на Чернигив, Виачеслав Чаус, пренесе Укринформ. „Непријателот го нападна ...

Фото: Твитер

Масивен руски ракетен напад: На Украина итно ѝ се потребни дополнителни системи Патриот

Амбасадорката на САД во Украина, Бриџит Бринк, на социјалната мрежа Х изјави дека на Украина и е потребна поголема воздушна одбрана и помош од сојузниците поради уште еден руски напад ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER