fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Самит

Самитот на Западен Балкан почна во Тирана без лидерите на Црна Гора и Косово

Лидерите на Западен Балкан се собраа денеска во Тирана на самит посветен на европската интеграција на регионот и спроведувањето на Планот за раст за Западен Балкан. Учесниците на самитот во ...

Фото: Фејсбук

Средба на Пендаровски, Зеленски и Рама на Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана

Македонскиот претседател Стево Пендаровски присуствува на Самитот Украина – Југоисточна Европа, во Тирана, Република Албанија, каде имаше средба со домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски. Целосна ...

Фото: Скриншот

Зеленски: Денес во Тирана ќе се сретнам со бескомпромисниот пријател на Украина, Еди Рама и ќе учествувам на самитот Украина-Југоисточна Европа

Претседателот на Украина Володимир Зеленски, кој доцна синоќа пристигна во Тирана, главниот град на Албанија, ќе учествува на Самитот Украина-Југоисточна Европа и ќе разговара со премиерот на Албанија Еди Рама, ...

Состанок на иницијативата „Отворен Балкан“ и самит „Западен Балкан и ЕУ“ на 21 и 22 јануари во Скопје

На 21 и 22 јануари во Скопје ќ се одржи состанок на иницијативата „Западен Балкан и ЕУ“ и лидерската средба за Планот за раст за Западен Балкан. Домаќин на средбата ...

Почнува 30-от министерски совет на ОБСЕ- мултилатерален форум за дијалог меѓу Западот и Истокот

Северна Македонија ќе биде домаќин на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа - ОБСЕ што ќе се одржува во Скопје од денеска до 1 декември, ...

Antony Blinken Фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Блинкен ќе се заблагодари за лидерската улога на Северна Македонија во ОБСЕ и поддршката на сојузниците за Украина

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ќе учествува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје каде ќе зборува за главната улога на Организацијата во промоција на продлабочената безбедност во регионот ...

Пендаровски, Фото Ангел Ангелов

Утре во Скопје дискусија за заедничко дејствување против климатските промени во соработка со УНДП

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на дискусијата насловена „Заедничка иницијатива за климатска акција“, што се одржува во соработка со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER