fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Санчез

Фото: president.gov.ua

Прва официјална посета на Зеленски на Шпанија – ќе биде потпишан договор за билатерална соработка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска во Мадрид ќе се сретне со премиерот на Шпанија, Педро Санчез и со шпанскиот крал Фелипе Шести. Тоа е прва официјална посета на Зеленски ...

Педро Санчез / Фото: Архива

Шпанскиот премиер ќе има серија средби со колеги од ЕУ следната недела заради добивање поддршка за палестинска држава

Шпанскиот премиер Педро Санчез следната недела ќе се сретне со неколку свои колеги од Европската Унија во обид да добие поддршка за признавање на палестинската држава, соопшти денеска шпанската Влада. ...

Пуџедмонт останува во бегство, шпанските пратеници гласаа против законот за амнестија на каталонските сепаратисти

Каталонските сепаратистички пратеници ѝ нанесоа удар на шпанската влада во вторникот гласајќи против законот за амнестија кој имаше за цел да им помогне на стотиците нивни поддржувачи кои беа вклучени ...

Санчез: Проширување на ЕУ со осум нови членки носи предизвици, но Мадрид е отворен за таа можност

Горди сме што сме домаќини на денешната средба, изјави шпанскиот премиер Педро Санчез пред почетокот на средбата во шпанскиот град Гранада на шефовите на држави или влади од Европската политичка ...

Педро Санчез (Wikimedia Commons)

Шпанскиот премиер: ЕУ е решена да и помогне на Украина во борбата против руската агресија

Шпанскиот премиер Педро Санчез, кој допатува во посета на Кијив, денеска изјави дека Европската унија е решена да и помогне на Укарина во борбата против руската агресија, јави Радио Слободна ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER