fbpx
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: „Скопје 2014“

Кондев: Шарената револуција е прототип на граѓански отпор!

„Учесници во ‘Шарената револуција’ ќе се потпишуваат на големо платно, и така ќе направиме колективна авторизација на настаните“, вели Александар Кондев, автор на изложбата на фотографии за петте години протести ...

Спомениците сами ќе се дислоцираат!

Додека Владата сè уште одлучува, кога и на кој начин ќе се справува со спомениците од траги-комедијата наречена „Скопје 2014“, спомениците решија сами да се дислоцираат... На овие фотографии се ...

Судот повторно ги одби како доказ „бомбите“ во „Топлик“, „Тендери“ и „Тортура“!

Кривичниот суд повторно ги одби „бомбите“, како доказ во случаите на СЈО - „Тендери“, „Топлик“ и „Тортура“. Според образложението од списите на предметот, се издвојуваат доказите предложени со листата на ...

„Скакулците“ кои ни ги изедоа парите, градот и дел од душата

За франкенштајнскиот проект „Скопје 2014“ до денес се потрошени, неверојатни, 628.000.000 евра, што претставува околу 40% од средствата предвидени за капитални инвестиции, од буџетите на Реублика Македонија од 2010 до ...

Битно се гради!

За проектот „Скопје 2014“ не важат препораките од Министерството за труд и социјална политика и Министерството за здравство, градежните работници да не работат на високите температури! Граѓанскиот новинар Вулнет Махмути ...

Се скина лентата…

Додека ги чека автопатиштата од „5 милиони евра за километар“, Македонија остана заталкана на селските џадиња што водат во далечното минато... На фаќачите сеир им остана „утехата“ што ни Груевски, ...

арх. Даница Павловска Циги

Павловска: „Скопје 2014“ е лузна врз нашите животи за која ќе треба време да зарасне!

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Даница Павловска, архитект и експерт за просторно планирање за узурпацијата и злоупотребата на јавниот простор и за улогата на граѓан(к)ите во донесувањето политички одлуки. https://www.youtube.com/watch?v=Wwt9enWXE4Q „Во ...

Мајсторот на „некажаното“: Од подемот во опозиција, до освојувањето и зајакнувањето на власта – со антиалбанство

Во вториот дел од анализата „Груевски: Историја на еден анти – Албанец“, новинарот, медиумски истражувач и активист за човекови права, Петрит Сарачини, го опфаќа периодот на мамутската серија со мотиви на љубов ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER