fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Солун

Поплави во Солун и на Халкидики

Поројните дождови предизвикаа проблеми во Солун и во реонот на Мудања, на полуостровот Халкидики, изјави директорот на Службата за цивилна заштита на регионот Централна Македонија, Хараламбос Стергиадис. Тој додаде дека ...

Судири на протести во Грција

Демонстранти се судрија со полицијата за време на синоќешните протести во неколку грчки градови кои се одржаа по повод петгодишнината од убиството на раперот Павлос Фисас. Судири имало во Атина ...

Вандали оштетија споменик на жртвите на Холокаустот во Солун

Вандали го оштетиле споменикот на жртвите на холокаустот во Солунскиот универзитет Аристотел, јави „Катимерини“. Напаѓачите со сина боја нацртале крст и други симболи на споменикот на студентите евреи кои загинале ...

Ципрас вечерва во Солун, закажани протести пред хотелот каде што ќе одржи говор

„Топол пречек“ поради Договорот од Преспа му подготвуваат на грчкиот премиер граѓани од Солун, кои преку социјалните мрежи организираат протест пред хотелот каде што вечерва Алекис Ципрас ќе говори на ...

Инциденти на вчерашните протести во Солун и Атина, денеска нов собир

Со судири меѓу полицијата и демонстрантите завршија вчерашните протести во Солун и Атина против Договорот од Преспа. Во грчката престолнина беа уапсени три лица, а едно беше повредено. За денеска ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER