fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: Совет на Европа

Курти преку Советот на Европа ќе ја тужи Србија за воени злосторства, предупредува Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оваа недела изјави дека Косовскиот премиер, Албин Курти, по влезот на Косово во Советот на Европа, ќе покрене обвинение против Србија за злосторствата извршени за ...

Советот на Европа, по повод две години од руската агресија врз Украина, ја повтори целосната поддршка за Кијив

Лидерите на Советот на Европа (СЕ) денеска во заедничка изјава по повод две години од почетокот на руската агресија врз Украина, ја повторуваат нивната целосна солидарност и поддршка за Кијив. ...

Фото: МИА

Советот на Европа со осуда за „репресијата“ врз невладините организации кои им помагаат на мигрантите

Комесарката за човекови права при Советот на Европа Дуња Мијатовиќ ги повика земјите-членки да ја запрат „репресијата“ врз невладините организации и луѓето кои ги штитат правата на мигрантите. Во извештајот ...

Совет на Европа: Во Србија и понатаму е присутна злоупотребата од полицијата

Злоупотребата на осомничените од страна на полициски службеници сè уште е присутна во Србија, поради што се повикуваат властите да усвојат и спроведат кохерентна стратегија за искоренување на таквиот третман, ...

Белгискиот еврокомесар Дидие Рејндерс ќе биде номиниран за генерален секретар на Советот на Европа

Белгискиот еврокомесар Дидие Рејндерс ќе биде номиниран за генерален секретар на Советот на Европа, изјави денеска портпаролот на белгиската Влада, цитиран од британските медиуми. Советот на Европа е паневропска група ...

Белгија в среда ќе решава за поддршка на кандидатурата на Рејндерс за генерален секретар на Советот на Европа

Владата на Белгија в среда ќе решава дали да ја поддржи кандидатурата на еврокомесарот за правда, Белгиецот Дидие Рејндерс за нов генерален секретар на Советот на Европа, објави белгискиот весник ...

Костадиновска-Стојчевска: Македонската култура официјално станува дел од „Културните патеки“ на Советот на Европа

Македонската култура првпат станува дел од европскиот проект, „Културните рути“ на Советот на Европа. На последното Генералното Собрание на Aсоцијацијата прифатени се апликациите на Институтот за македонска литература од Скопје ...

Фото: Фејсбук

Османи во Стразбур на средби со Мијатовиќ и Пејчиновиќ-Буриќ

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, денеска во Стразбур оствари средби со Генералната секретарка на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ-Буриќ и со комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња ...

Ковачевски во Совет на Европа: Стоиме обединети во барањето одговорност за злосторствата во Украина

Премиерот Димитар Ковачевски во обраќањето на четвртиот самит на Советот на Европа кажа дека кога во Европа се случи незамисливото, што предизвика огромно страдање на украинскиот народ и опустошување на ...

Премиерот Ковачевски на отворањето на Самитот на Совет на Европа во Исланд пречекан од премиерката Јакобсдотир

Премиерот Димитар Ковачевски пристигна на четвртиот Самит на Совет на Европа, во Рејкјавик, Исланд, на чие отворање беше пречекан од премиерката на Исланд, Катрин Јакобсдотир и генералната секретарка на Советот ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER