fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: Срби

Кнез Михајлова во Белград (Foto: Wikimedia Commons)

Анкета на Демостат: 11 отсто од Србите би се бореле за Косово

Зајакнувањето на мировните сили на НАТО почна во Косово по минатонеделните немири на северот на земјата, соопшти Алијансата. Насилството избувна откако косовските власти назначија градоначалници етнички Албанци на позиции во ...

Курти: Зборот заедница не може да се поистоветува со општина, се однесува на „српската заедница“, а не на општините

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека во Договорот за нормализирање на односите со Србија се зборува за постигнување „соодветно ниво на самоуправување на српската заедница“, а не за заедница на ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Британската влада не поддржува српска енклава во Косово, САД гарантираат дека ниту еден договор нема да го загрози суверенитетот

Договорот помеѓу Косово и Србија е и понатаму жешка тема во албанските медиуми во Косово, во Албанија од денеска стапува на сила новата судска карта - пет Апелациони судови се ...

Косовска полиција во близина на барикадите кај Штрпце, петок навечер, 6 јануари 2023 (screenshot, Telegrafi.com)

Припадник на Косовските безбедносни сили уапсен, по пукањето во двајца етнички Срби, од кои еден е малолетник, повторно тензии во Косово

Припадник на Косовските безбедносни сили беше уапсен откако во петокот пукаше во двајца етнички Срби, од кои еден малолетник, во село Готовуша, близу Штрпце, Косово. Жртвите на возраст од 11 ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Лансирани во вселената сателитите Албанија 1 и Албанија 2, револтирани косовски Срби ќе протестираат против Вучиќ и „Српска листа“

Веста која го заокружи вчерашниот ден на албанските медиуми беше  лансирањетово вселената на сателитите Албанија 1 и Албанија 2 од базата на Кејп Канаверал во Флорида, САД, ракетата Falcon 9, ...

Парламент на Република Косово (Wikimedia Commons)

(ИЗБОР) Албански медиуми: Српските политичари во Косово меѓу два огна, судскиот процес за поранешните лидери на ОВК ќе биде маратонски

Сè уште траат бранувањата и тензиите на линија Белград-Приштина. Косовските политичари Срби се под силен притисок од Белград. Се жалат дека ги нарекуваат предавници и дека трпат најразлични притисоци. Дел ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Протести против Курти и германскиот амбасадор во Косово, Берлинскиот процес и Западен Балкан, почина просветителот проф. Аднан Агаи

КОХА: Србите на северот на Косово ќе протестираат против Курти и германскиот амбасадор Роде Таканаречениот кризен штаб на северот на Косово, формиран од локални Срби, ги покани граѓаните на протест ...

ИЗБОР (Албански медиуми) – Вагнер и Ноќните волци создаваат хаос на северот на Косово, Србите го суспендираат животот на северот, над 13 илјади Албанци побарале азил во Велика Британија

ЗЕРИ - Ивана Страднер: Вагнер и Ноќните волци создаваат хаос во Косово Специјалната дописничка  на KyivPost Ивана Страднер го коментираше протест на границата меѓу Косово и Србија за време на ...

Сончев ден на Косово, малку изборни нерегуларности, фатени бомби на граница…

пишува: Илир Ајдини (од Приштина, специјално за ЦИВИЛ Медиа) Метеоролозите на Косово најавија дека од утре, понеделник, 23 октомври, ќе паднат температурите и ќе има врнежи од дожд, а медиумите ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER