fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: стабилност

Камерон: Стабилноста на Западен Балкан е нашиот национален интерес

Шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон денеска ја нагласи важноста од одржување на мирот и стабилноста на Западен Балкан, со 45 милиони фунти (57 милиони долари) за зајакнување на безбедноста ...

На самитот во Вашингтон, САД и ЕУ ја потврдија заедничката посветеност на стабилноста на Западен Балкан

Во заедничката декларација на крајот од самитот ЕУ-САД, што се одржа синоќа во Вашингтон, беше потврдена заедничката заложба за стабилност на Западен Балкан и поддршка за европската перспектива на регионот, ...

Маричиќ за ЦИВИЛ МЕДИА: Уставните измени значат стабилност и брзо членство во ЕУ – не е време за популизам, туку за државнички одлуки кои нѐ движат напред

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, е еден од клучните луѓе кои го туркаат процесот за интеграција во ЕУ. Тој, во обемно интервју за ЦИВИЛ МЕДИА, открива детали за процесот што се ...

Со СДСМ и Ковачевски земјава напредува економски и политички, фактор на стабилност на Балканот, велат од СДСМ

Со СДСМ и претседателот Димитар Ковачевски Република Северна Македонија напредува и економски и политички, стои во соопштението на партијата. Од држава, која во времето на ВМРО-ДПМНЕ беше скарана со соседите, ...

Ковачевски – Пич: Северна Македонија ќе продолжи да биде фактор на стабилност во регионот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со Сер Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, придружуван од амбасадорот на Обединетото Кралство во земјава, Метју Лосон. На средбата ...

Европски функционер вели дека се очекува Вучиќ и Курти да го прифатат европскиот предлог

Раководствата на Србија и Косово се очекува да го прифатат европскиот предлог за сеопфатно решавање на нивните меѓусебни односи, вклучително и спроведувањето на договорот за Заедницата на српски општини, изјави ...

Ковачевски – ОБСЕ „Квинта“ амбасадори: Северна Македонија е позитивен пример за како низ дијалог се наоѓаат решенија кои водат кон стабилност и просперитет

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, денеска се сретнаа со амбасадорите на земјите од Квинта. Станува збор за амбасадорите на САД, Велика Британија, Франција, Италија и ...

Научна конференција за можни закани по безбедноста во Македонија

Афирмирање на општите утврдени безбедносни вредности, врз експертска анализа на актуелните аспекти на безбедноста и стабилноста е целта на денешната научно-експертска конференција на тема насловена „Безбедноста од аспект на внатрешните актуелни ...

Меј: Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно за просперитет на Западен Балкан

„Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно во соработка во Европа, за да обезбедиме поголема стабилност и просперитет за Западен Балкан“, изјави британската премиерка Тереза Меј, пред почетокот на денешната ...

„Standard and Poor’s” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед

Aгенцијата „Standard and Poor’s” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед ги одразува оценките на „Standard and Poors” за балансирани ризици ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER